Αρχεία για 2 Οκτωβρίου 2011

Οκτώβρης

Ο Οκτώβρης ή Οκτώβριος είναι ο δέκατος μήνας του έτους αν και το όνομά του προέρχεται από το Λατινικό octo (οκτώ), αφού ήταν ο όγδοος μήνας του ρωμαϊκού ημερολογίου.

Ο Οκτώβρης λέγεται και Αϊ Δημητριάτης από τη γιορτή του Αγίου Δημητρίου στις 26 του μήνα, ή Σποριάς γιατί οι γεωργοί σπέρνουν τα χωράφια.

Παροιμίες για τον Οκτώβρη

Οκτώβρη και δεν έσπειρες, οκτώ σακιά δε γέμισες.

Όποιος σπέρνει τον Οκτώβρη, έχει οκτώ σειρές στ’ αλώνι.

Το Σεπτέμβρη τα σταφύλια, τον Οκτώβρη τα κουδούνια.

Τ’ Αϊ Λουκά σπείρε τα κουκιά. (Επειδή στις 18 του μήνα, εορτή του Ευαγγελιστή Λουκά, έσπερναν τα κουκιά).

Αϊ Δημητράκη μου, μικρό καλοκαιράκι μου.

Γεγονότα που έγιναν τον Οκτώβρη

1 Οκτωβρίου

331 π.Χ.: Ο Μέγας Αλέξανδρος νικά τον Δαρείο στα Γαυγάμηλα.

1960: Καθιερώνεται ως ημέρα ανεξαρτησίας της Κυπριακής Δημοκρατίας.

3 Οκτωβρίου

1990: Γίνεται η ενοποίηση της Ανατολικής Γερμανίας με την Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας.

4 Οκτωβρίου

1957: Η Σοβιετική Ένωση εκτοξεύει στο διάστημα τον Σπούτνικ 1, τον πρώτο τεχνητό δορυφόρο.

6 Οκτωβρίου

1847: Εκδίδεται η “Τζέιν Έιρ” της Σαρλότ Μπροντέ.

1889: Ανοίγει τις πύλες του στο Παρίσι το θρυλικό καμπαρέ “Μουλέν Ρουζ”.

1912: Ξεκινάει ο Α’ Βαλκανικός Πόλεμος.

1983: Ο Μίκης Θεοδωράκης τιμάται με το βραβείο Λένιν.

7 Οκτωβρίου

1571: Οι ενωμένες ευρωπαϊκές δυνάμεις κατατροπώνουν τον τουρκικό στόλο στη ναυμαχία της Ναυπάκτου.

1949: Ιδρύεται η Λαϊκή Δημοκρατία της Ανατολικής Γερμανίας.

8 Οκτωβρίου

1827: Οι τρεις Μεγάλες Δυνάμεις καταστρέφουν τον τουρκικό στόλο στη ναυμαχία του Ναυαρίνου.

1912: Ο ελληνικός στόλος απελευθερώνει τη Λήμνο.

9 Οκτωβρίου

1831: Δολοφονήθηκε στο Ναύπλιο ο πρώτος Κυβερνήτης του ανεξάρτητου Ελληνικού κράτους Ιωάννης Καποδίστριας.

11 Οκτωβρίου

1862: Έξωση του Όθωνα από την Ελλάδα.

12 Οκτωβρίου

1999: Πεθαίνει ο Wilt Chamberlain, ένας από τους καλύτερους καλαθοσφαιριστές που έζησαν ποτέ, από καρδιακή προσβολή στο σπίτι του στην Καλιφόρνια.

13 Οκτωβρίου

1934: Γεννιέται η τραγουδίστρια Νανά Μούσχουρη.

1999: Ο πληθυσμός της γης, σύμφωνα με τον ΟΗΕ, φτάνει τα έξι δισεκατομμύρια.

15 Οκτωβρίου

1990: Βραβεύεται ο ηγέτης της ΕΣΣΔ, Μιχαήλ Γκορμπατσόφ, με το Νόμπελ Ειρήνης.

1991: Η Βοσνία Ερζεγοβίνη ανακηρύσσει την ανεξαρτησία της από τη Γιουγκοσλαβία.

2003: O Bασίλης Χατζηπαναγής (4.104 ψήφους) αναδείχθηκε πρώτος στην ψηφοφορία της EΠO, για την ανάδειξη του καλύτερου Έλληνα ποδοσφαιριστή των τελευταίων πενήντα χρόνων.

16 Οκτωβρίου

1978: Ο Κάρολος Ιωσήφ Βοϊτίλας γίνεται Πάπας Ιωάννης Παύλος Β’.

17 Οκτωβρίου

1797: Συνθήκη του Καμποφόρμιο, με την οποία οι Ιόνιοι Νήσοι προσαρτήθηκαν στη Γαλλία.

1912: Ο Ελληνικός Στρατός απελευθερώνει τη Νάουσα.

18 Οκτωβρίου

1922: Ιδρύεται το BBC.

1931: Πεθαίνει ο Αμερικανός εφευρέτης Τόμας Έντισον.

1944: Η Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητος επιστρέφει από τη Μέση Ανατολή στην Αθήνα και ο Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου υψώνει και πάλι την ελληνική σημαία στην Ακρόπολη.

1979: Ο Οδυσσέας Ελύτης τιμάται με βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας.

23 Οκτωβρίου

1929: Αρχίζει το μεγάλο Κραχ του χρηματιστηρίου της Νέας Υόρκης και ακολουθεί η κατάρρευση της δυτικής οικονομίας.

1991: Ο Βαρθολομαίος A’ εκλέγεται Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως.

24 Οκτωβρίου

1909: Η Ελληνική κυβέρνηση αγοράζει το θωρηκτό Αβέρωφ, τα 8 από τα 24 εκατομμύρια δραχμές είναι δωρεά του Γεωργίου Αβέρωφ.

25 Οκτωβρίου

1880: Για 10η φορά (ρεκόρ στην ελληνική ιστορία) ορκίζεται Πρωθυπουργός της Ελλάδας ο Αλέξανδρος Κουμουνδούρος.

1914: Η Μεγάλη Βρετανία προσαρτά την Κύπρο.

1942: Ο Μοντγκόμερι αντιμετωπίζει τον Ρόμελ στη Μάχη του Ελ Αλαμέιν.

1959: Στη Φαιστό της Κρήτης, η Ιταλική Αρχαιολογική Σχολή ανακαλύπτει σπουδαίες παραστάσεις θρησκευτικών μινωικών τελετών.

26 Οκτωβρίου

1912: Στις 23:00 υπογράφεται στη Θεσσαλονίκη πρωτόκολλο παραδόσεως «άνευ όρων» της πόλεως από τους Τούρκους.

27 Οκτωβρίου

1912: Απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης. Τα πρώτα ελληνικά στρατιωτικά τμήματα καταλαμβάνουν την πόλη μετά την παράδοσή της.

28 Οκτωβρίου

312: Ο Κωνσταντίνος Α’ νικά τον Μαξέντιο στην μάχη της Μουλβίας γέφυρας, και μένει ο μοναδικός Ρωμαίος Αυτοκράτορας.

1940: Η Ελλάδα μέσω του πρωθυπουργού Ιωάννη Μεταξά απαντά αρνητικά στο τελεσίγραφο της Ιταλίας από την οποία δέχεται επίθεση μέσω των Ελληνοαλβανικών συνόρων.

29 Οκτωβρίου

1863: Ιδρύεται ο Διεθνής Ερυθρός Σταυρός στη Γενεύη.

1923: Ο Κεμάλ Ατατούρκ ιδρύει την Τουρκική Δημοκρατία.

1929: Το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης καταρρέει και ξεκινάει η οικονομική ύφεση των ΗΠΑ.

1956: Έναρξη της κρίσης του Σουέζ. Δυνάμεις του Ισραήλ εισβάλλουν στο Σινά και πιέζουν τις αιγυπτιακές δυνάμεις προς τη Διώρυγα του Σουέζ.

2004: Στη Ρώμη, οι Ευρωπαίοι ηγέτες υπογράφουν τη Συνθήκη που εγκαθιδρύει το πρώτο Ευρωπαϊκό Σύνταγμα.

30 Οκτωβρίου

1908: Εμφανίζονται στους δρόμους της Αθήνας τα πρώτα ηλεκτρικά τραμ, τα οποία αντικαθιστούν σταδιακά τα ιππήλατα.

1918: Η Γερμανία καταθέτει τα όπλα. Τέλος Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου.

1938: Η εκπομπή «Πόλεμος των Κόσμων» του Όρσον Ουέλες αναστατώνει τις ΗΠΑ. Πανικός συνεπήρε τους Αμερικανούς μόλις άκουσαν από τη φωνή του ηθοποιού στο ραδιόφωνο ότι είχε γίνει εισβολή εξωγήινων.

1944: Η Θεσσαλονίκη απελευθερώνεται από τη ναζιστική κατοχή.

1971: Δικαίωμα ψήφου αποκτούν οι Ελληνίδες.

31 Οκτωβρίου

1517: Ο Μαρτίνος Λούθηρος θυροκολλά στην εξώπορτα του μητροπολιτικού ναού της Βιτεμβέργης τις “95 θέσεις”.

1926: Πεθαίνει ο Χάρι Χουντίνι, Αμερικανός δεξιοτέχνης των αποδράσεων.

1985: Πεθαίνει ο Νίκος Εγγονόπουλος, Έλληνας ζωγράφος, σκηνογράφος και ποιητής.

1992: Ο Πάπας αποκαθιστά τη μνήμη του Γαλιλαίου, έπειτα από 359 χρόνια.

Περισσότερα γεγονότα στο http://el.wikipedia.org.