Αρχεία για 6 Ιανουαρίου 2011

Περί υπογραφών

Τρέχει να μαζέψει υπογραφές ο πρωθυπουργός για την έκδοση ευρωομολόγου. Μου θυμίζει τη λαϊκή έκφραση για κάποιον που είναι ετοιμοθάνατος: “μαζεύει υπογραφές”. Φαίνεται πως και η χώρα μας είναι ετοιμοθάνατη.

Μπορούμε και μεις να μαζέψουμε υπογραφές για τους λόγους που αναφέρει ο Παναγιώτης Καλογήρου στο κείμενό του με τίτλο “1.000.000 υπογραφές” στο μπλογκ του.  Αντιγράφω από το capital.gr.

1.000.000 υπογραφές.

Αυτό θέλει ο διαχειριστής μας να μαζέψει για να πιέσει για την έκδοση ευρωομολόγου, εύκολο ειναι να μαζευτούν τόσες υπογραφές, έχω όμως και μερικές ιδέες να του προτείνω.
Μπορούμε να μαζέψουμε και άλλα 2.000.000 υπογραφές με τα εξής αιτήματα:
Να μπούν όλοι οι κλέφτες φυλακή από όποιο κόμμα και σε όποια θέση υπηρέτησαν και από την οποία είχαν προσωπικό κέρδος από μίζες, δωράκια και αναθέσεις έργων.
Να μειωθούν οι βουλευτές σε 100  χωρίς αποζημίωση μετά την θητεία τους.
Να απολυθούν από όπου και αν έχουν προσληφθεί οι συγγενείς και φίλοι των βουλευτών και ειδικά αυτοί που υπηρέτησαν στο πολιτικό τους γραφείο.
Να κατασχεθούν οι περιουσίες των πολιτικών και των συγγενών τους οι οποίοι δεν μπορούν να δικαιολογήσουν την περιουσία που απέκτησαν στην διάρκεια της πολιτικής τους καριέρας.
Να ζητηθεί απο το κράτος αποζημίωση από τους διοικητές των ΔΕΚΟ που ανέχθηκαν την πρόσληψη χιλιάδων ατόμων με αποτέλεσμα την καταστροφή των οικονομικών των επιχειρήσεων.
 Εξαίρεση να αποτελέσουν όσοι ονομάσουν τους πολιτικούς που εκβίασαν τις προσλήψεις αυτές, οπότε απλά θα απολύονται χωρίς αποζημίωση.
Να καταργηθεί τελείως και χωρίς παραθυράκια η βουλευτική ασυλία.
Να ορισθεί σαν μισθός βουλευτή  τα 700 ευρώ. ( Αυτά δηλαδή που λένε οτι φτάνουν να ζήσει κάποιος).
Να μήν υπάρχει κανένα προνόμιο ή ειδικό καθεστώς για κανένα βουλευτή.
Να συνταξιοδοτούνται στα 65  με τους όρους που ισχύουν και για τούς άλλους πολίτες.
Να μην έχουν δικαίωμα να απασχολούν άτομα για φύλαξή τους.
Να πληρώνουν όλες τις προεκλογικές καμπάνιες από την τσέπη τους.
………………………..
Τότε μόνο θα αποκτήσουμε ανθρώπους που θα σέβονται τον πολίτη και το αντίστροφο.
Τότε θα έχουμε ανθρώπους που θα νοιάζονται για τα κοινά και όχι για την τσέπη τους.
Τότε θα εχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.