Αρχεία για 28 Νοεμβρίου 2010

“Έφυγε” ο Γιώργος Φούντας

Πέθανε  το απόγευμα της Κυριακής, σε ηλικία 86 ετών, ο ηθοποιός Γιώργος Φούντας, οποίος νοσηλευόταν τον τελευταίο καιρό σε ιδιωτική κλινική της Αθήνας.

Ο Γιώργος Φούντας γεννήθηκε το 1924 στο Μαυρολιθάρι Παρνασσίδας στη Φωκίδα και σπούδασε στη Δραματική Σχολή του Ωδείου Αθηνών. Εκανε την παρθενική του εμφάνιση στο θέατρο στο “Νυφιάτικο τραγούδι” και στον κινηματογράφο το 1944 στην ταινία «Χειροκροτήματα» του Γ. Τζαβέλα και σχεδόν μια δεκαετία αργότερα ενσάρκωσε τον ρόλο του Μίλτου στην «Στέλλα» του Μιχ. Κακογιάννη.

Βραβεύτηκε από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης τις χρονιές 1966 και 1967 για την ερμηνεία του στις ταινίες “Με τη λάμψη στα μάτια” και “Πυρετός στην άσφαλτο”.

Εμφανίστηκε και στην τηλεόραση το 1975, στην τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του Ν. Καζαντζάκη  “Ο Χριστός ξανασταυρώνεται“.

Η κηδεία του θα γίνει την Τρίτη, στις 11 το πρωί, στο Α’ Νεκροταφείο Αθηνών.