Αρχεία για 17 Νοεμβρίου 2009

Απαγόρευση καπνίσματος

Από το καλοκαίρι ισχύει η απαγόρευση καπνίσματος σε κλειστούς χώρους. Σπάνια όμως εφαρμόζεται ο νόμος.

Το καλοκαίρι δεν υπήρχε πρόβλημα, αφού ο κόσμος καθόταν έξω από τα διάφορα καταστήματα. Αναφέρομαι κυρίως στις καφετέριες, που συγκεντρώνουν τον περισσότερο κόσμο. Τώρα όμως που άρχισαν τα κρύα και κλείνουν οι πόρτες, δεν μπορείς να πιείς έναν καφέ χωρίς να σε κυκλώνει ένα σύννεφο καπνού από τα τσιγάρα των “θεριακλήδων”. Έχω παρατηρήσει αρκετούς μη καπνιστές να κάθονται έξω για να πιούν τον καφέ ή το ποτό τους. Και οι καπνιστές να μένουν μέσα στα καταστήματα και να παραβιάζουν το νόμο.

Οι καταστηματάρχες δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την τήρηση του νόμου. Καμιά επίσημη αρχή δεν ασχολείται με την τήρηση του νόμου. Ούτε αστυνομία, ούτε νομαρχία, ούτε δημαρχία.

Η υπουργός Υγείας κ. Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου δηλώνει ότι υπάρχει ασάφεια του νόμου και τονίζει ότι θα προχωρήσει σε ολική απαγόρευση.

Επιτέλους ας γίνει μια νέα αρχή, με αυστηρότερη τήρηση του νόμου και επιβολή προστίμων. Αλλιώς δεν νομίζω να συμμορφωθεί κανείς.

Σαμαράς = ρουσφέτι

Ο Αντώνης Σαμαράς επιδιώκει να επαναφέρει τόσο τη Νέα Δημοκρατία, όσο και τον τόπο, σε παλαιοπολιτικές τακτικές, στην εποχή του ρουσφετιού, της περιχαράκωσης του κόμματος. Η Ν.Δ. θα κάνει βήματα προς το παρελθόν, αν εκλέξει τον Αντ. Σαμαρά.

Ας δούμε τα ρουσφέτια που έκανε ο Σαμαράς κατά τη διάρκεια της διακυβέρνησης της Ν.Δ.

Ούτε μία, ούτε δύο, ούτε τρεις, αλλά 147 άδειες κυκλοφορίας στο δακτύλιο της πρωτεύουσας, ζήτησε με έγγραφό του προς το υπουργείο Εσωτερικών και Δημόσιας Τάξης ο κ. Αντώνης Σαμαράς, προς εξυπηρέτηση των φίλων και ψηφοφόρων του.

Από το http://www.zougla.gr/news.php?id=17416

Λίγες μέρες πριν τις εκλογές υπέγραψε απόφαση για τη διοικητική υπαγωγή του ναού του Επικούρειου Απόλλωνα, από το νομό Ηλείας στο νομό Μεσσηνίας. Για να εξυπηρετήσει τον πατριώτη του δήμαρχο της περιοχής που ζητούσε ακόμη και από τον Λιάπη (όταν ήταν Υπ. Πολιτισμού) το ρουσφέτι αυτό, για να μπορεί να διορίζει τους ψηφοφόρους του, φύλακες στον αρχαίο ναό.

Διαβάστε σχετικά ΕΔΩ.

Πολλά ακούγονται και για την εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων του Σαμαρά, αλλά επειδή δεν ξέρω λεπτομέρειες δεν μπορώ να πάρω θέση.