Αρχεία για 4 Νοεμβρίου 2009

Εκλογές Δασκάλων Αμαλιάδας

Πραγματοποιήθηκε χτες η Γ.Σ. του Συλλόγου Δασκάλων-Νηπιαγωγών Αμαλιάδας, και οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη του νέου Δ.Σ.

Ψήφισαν 257 μέλη και βρέθηκαν 248 έγκυρα και 9 άκυρα και λευκά. Η ΔΑΚΕ έλαβε 101 ψήφους, η ΠΑΣΚ 94 και η Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών 53.

Για το Δ.Σ. έλαβαν από τη ΔΑΚΕ: Ν. Νικολαΐδης 83 ψήφους, Δ. Φασόλα 58 ψήφους, Ε. Πατσούρης 56 ψήφους, Α. Καπόλα 49, Α. Πιζολίνας 27 και Χ. Σουλελές 22 ψήφους. Εκλέγονται οι τρεις πρώτοι. Για την ελεγκτική επιτροπή εκλέγεται ο Σ. Μανωλόπουλος με 45 ψήφους.

Από την ΠΑΣΚ έλαβαν για το Δ.Σ.: Δ. Παναγιωτάρας 72 ψήφους, Ι. Ντακούλιας 57 ψήφους, Π. Κλειδέρης 46 ψήφους, Β. Κωστόπουλος 41, Β. Κατσαμπούκα 27, Β. Τεφάνη 25, Κ. Παπαζαφειρόπουλος 21 και Μ. Πατσιώτη 12 ψήφους. Εκλέγονται οι τρεις πρώτοι. Για την ελεγκτική επιτροπή εκλέγεται η Ουρ. Καγιαννά με 38 ψήφους.

Από την Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών έλαβαν για το Δ.Σ.: Α. Κολόσακας 42 ψήφους, Χ. Κολόσακας 31, Μ. Ράπτη 25, Π. Κοκκόσης 23 και Δ. Σάκκου 20. Εκλέγεται ο πρώτος. Για την ελεγκτική επιτροπή εκλέγεται ο Γ. Λάβδας με 31 ψήφους.

Εκείνο που θα ήθελα για άλλη μια φορά να αναφέρω είναι η απουσία του συνόλου σχεδόν των συναδέλφων από τη Γ.Σ. Αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια, δεν είναι Γενική Συνέλευση αλλά, φαρσοκωμωδία. Είναι τεράστια η ευθύνη των διοικούντων το Σύλλογο τα τελευταία χρόνια, που έχουν καταντήσει το Σύλλογο να μη λειτουργεί κανονικά, αλλά να υφίσταται σαν μια σφραγίδα.

Οι νέοι συνάδελφοι δεν ξέρουν τι θα πει συνδικαλισμός, Γ.Σ. και υποχρεώσεις. Είναι απαράδεκτο να έρχεται στις 11.30 νέα συνάδελφος και να λέει: Εγώ ήρθα για να ψηφίσω και να φύγω.

Για να μη συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, προτείνω να καταργηθεί η Γ.Σ. του Συλλόγου μας σε εργάσιμες ώρες. Να γίνεται απόγευμα ή Σάββατο πρωί.

Για να μην κοροϊδεύουμε τον κόσμο και να μπορούμε να κοιτάμε στα μάτια τους μαθητές μας.

“Ιπτάμενα” παπούτσια

Μόδα τείνει να γίνει το πέταγμα παπουτσιών εναντίον διαφόρων ομιλητών σε όλο των κόσμο.

Ο Μουντάζερ Αλ-Ζαΐντι, ο Ιρακινός δημοσιογράφος που είχε ρίξει τα παπούτσια του στον Τζορτζ Μπους  το Δεκέμβριο του 2008, δημιούργησε «σχολή».

Στις 2 Φεβρουαρίου 2009 ένας άνδρας πέταξε το παπούτσι του στον Κινέζο πρωθυπουργό Ουέν Ζιαμπάο την ώρα που έδινε ομιλία στο Πανεπιστήμιο του Κέιμπριτζ.

Τρίτος κατά σειρά στόχος, ο πρεσβευτής του Ισραήλ στη Σουηδία, Μπένι Ντάγκαν,  ο οποίος στη διάρκεια ομιλίας του στο Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης, στις 5 Φεβρουαρίου 2009,  δέχθηκε διάφορα αντικείμενα, μεταξύ των οποίων και ένα παπούτσι.

Και τελευταίος χτες ο Αυστραλός τέως πρωθυπουργός, Τζον Χάουαρντ, ο οποίος μίλησε στο πανεπιστήμιο του Κέιμπριτζ, με θέμα «Η Ηγεσία στο νέο αιώνα».