Computational thinking is a fundamental skill for everyone

Τα τελευταία χρόνια η διείσδυση των ηλεκτρονικών υπολογιστών στα σχολεία είναι αρκετά μεγάλη με την χρήση τους συνήθως να περιορίζεται στα μαθήματα πληροφορικής. Ειδικές εφαρμογές λογισμικού χρησιμοποιούν οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ, συγκεκριμένων ειδικοτήτων σε μικρή έκταση. Το ζητούμενο όμως είναι η χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών αλλά και του υπολογιστικού τρόπου σκέψης .

Η J.Wing στο άρθρο της με τίτλο «Υπολογιστική Σκέψη»

διατύπωσε την αναγκαιότητα να αποκτήσουν όλοι οι μαθητές την ικανότητα να μπορούν να σκεφτούν όπως ένας επιστήμονας πληροφορικής. Δηλαδή εκτός από το

• να γράφουν,
  • να διαβάζουν και
  • να υπολογίζουν

να έχουν την ικανότητα να αντιμετωπίζουν προβλήματα χρησιμοποιώντας τον υπολογιστικό τρόπο σκέψης. Ο υπολογιστικός τρόπος σκέψης προσπαθεί να λύσει προβλήματα χρησιμοποιώντας την αφαίρεση, την ανάλυση, τον μετασχηματισμό, την μοντελοποίηση και την προσομοίωση (υπολογιστικό πείραμα).

;

Τα σχόλια είναι κλειστά.