Άρθρα για Δεκέμβριος, 2014

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πώς να επιλέξω χριστουγεννιάτικο δώρο για το παιδί μου

Το δώρο των Χριστουγέννων ή της Πρωτοχρονιάς είναι για τα παιδιά ένα από τα μεγάλα γεγονότα της χρονιάς! Είτε είναι δώρο από τη μαμά και τον μπαμπά, είτε από τον Άγιο Βασίλη, θείους, παππούδες, νονούς, κτλ, φέρνει μεγάλη χαρά και «χρωματίζει» αλλιώτικα τις γιορτινές μέρες. Πώς θα διαλέξετε το δώρο τους φέτος και πώς μπορείτε… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπάρχει Άγιος-Βασίλης;

Αλήθεια, είναι καλό τα παιδιά να πιστεύουν στον Άγιο Βασίλη; Οι απόψεις για το αν είναι σωστό ή όχι να λέμε την αλήθεια στα παιδιά για την ύπαρξη του Άγιου-Βασίλη ποικίλουν.      Πολλοί ισχυρίζονται πως δεν είναι σωστό να τους λέμε ψέματα στα παιδιά ενώ τα μαθαίνουμε ότι δεν είναι σωστό να λέμε ψέματα…. (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο αληθινός Άγιος Βασίλης

Η οικογένεια του Αγίου Βασιλείου είχε 11 παιδιά (5 αγόρια και 6 κορίτσια) και όλοι διακρίθηκαν στη χριστιανική πίστη. Ο Άγιός μας γεννήθηκε στην Νεοκαισαρεία το 330 μ.Χ. περίπου δηλαδή πριν 1670 χρόνια. Σπούδασε στην Αθήνα σε φιλοσοφικές σχολές μαζί με το φίλο του Άγιο Γρηγόριο τον θεολόγο και πέθανε σε… (συνέχεια…)