The hidden fires of the Flame Nebula*

This image, the first to be released publicly from VISTA, the worlds largest survey telescope, shows the spectacular star-forming region known as the Flame Nebula, or NGC 2024, in the constellation of Orion (the Hunter) and its surroundings.

Καλαντάρι

Οκτώβριος 2024

Επιμορφωτικές δράσεις σχ. έτος 2024-25

ΑΦΙΣΑ CODE Weeek

Την Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2024 και ώρα 18.00-20.30 στο χώρο εκδηλώσεων των Αρσάκειων Εκπαιδευτηρίων πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η Επιμορφωτική Εσπερίδα σε συνεργασία με το Εργαστήριο ΤΕΠΑΕ Α.Π.Θ ΨΥΧΗ με θέμα: “Μορφές των Εικαστικών Τεχνών μέσα από τα μάτια των παιδιών” και εισηγήτριες τις:

• κα Θωμαΐς Καπουλίτσα Τρούλου, Επικ. Καθηγήτρια ΔΙΠΑΕ, σε αφυπηρέτηση
    • κα Αναστασία – Ζωή Σουλιώτου, Επικ. Καθηγήτρια ΑΠΘ, μέλος του Εργαστηρίου ΨΥΧΗ, ΤΕΠΑΕ, ΑΠΘ
    • κα Φανή Τσατσάια, Γενική Διευθύντρια του ΜOMUS

Οι εισηγήσεις έδωσαν έμπνευση και έναυσμα για την υλοποίηση δράσεων Τέχνης στα Νηπιαγωγεία, βάσει του νέου Προγράμματος Σπουδών, με στόχο την ανάπτυξη των ικανοτήτων των παιδιών μέσω της προσέγγισης STEAM με αξιοποίηση συμβατικών και ψηφιακών υλικών (ρομποτικά συστήματα και Τεχνητή Νοημοσύνη) και συνδέοντάς τες με τον χώρο του Μουσείου ως ένα εμπλουτισμένο άτυπο περιβάλλον μάθησης.

Ευχαριστούμε τις εξαιρετικές εισηγήτριες!

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως την Προισταμένη του Αρσάκειου Νηπιαγωγείου κα Ναταλία Βαμβακίδου για τη θερμή φιλοξενία!

Τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε δίωρη Διαδικτυακή Επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών με θέμα: «Προγραμματισμός & Οργάνωση διδακτέας ύλης», η οποία βασίστηκε σε επιμορφωτικό υλικό των Προγραμμάτων Επιμόρφωσης του ΙΕΠ.

Την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου 2024 στην Περιφερειακή Διεύθυνση ΠΕ και ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας και ώρα 10.00 – 13.00 πραγματοποιήθηκε Επιμορφωτικό Εργαστήριο με θέμα: «Ρομποτική στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση – γνωριμία με τα νέα kit» και απευθύνθηκε στους Συμβούλους Εκπαίδευσης ΠΕ60-Νηπιαγωγών και ΠΕ70-Δασκάλων με θέμα:

Το Εργαστήριο υλοποιήθηκε στον χώρο της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας και θα υπάρχει ταυτόχρονη διαδικτυακή αναμετάδοση.

Στόχοι του εργαστηρίου ήταν η ενημέρωση σχετικά με:

• την αξιοποίηση των ρομπότ που έχουν διανεμηθεί από το ΥΠΑΙΘΑ σε όλες τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από Νηπιαγωγούς και Δασκάλους
    • τη δημιουργική ενσωμάτωσή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Αρχικά παρουσιάστηκαν σύντομα εισαγωγικά θεωρητικά θέματα και εν συνεχεία πραγματοποιήθηκε εργαστηριακή εφαρμογή με τον εξοπλισμό που έχει διαθέσει το ΥΠΑΙΘΑ στα σχολεία.

Το Επιμορφωτικό Εργαστήριο υλοποιήθηκε με την υποστήριξη του κ. Χαρίτωνα Πολάτογλου, Ομότιμου Καθηγητή, Α.Π.Θ. και συμμετείχαν ως επιμορφώτριες η κα Σοφία Χατζηγεωργιάδου ΣΕ ΠΕ60, η κα Ιφιγένεια Κρητικού ΠΕ70 Υπ. Διδ. Α.Π.Θ. και η κα Ελένη Χριστοδούλου ΠΕ70, Υπ. Διδ. Α.Π.Θ.

Τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024 στο 1ο Νηπιαγωγείο Πυλαίας και ώρα 12.00-14.00 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση στις Διευθύντριες και Προισταμένες των νηπιαγωγείων παιδαγωγικής ευθύνης. Έγινε συζήτηση σχετικά με τις απαιτήσεις του ρόλου τους και δόθηκαν οδηγίες και βασικές κατευθύνσεις για την εύρυθμη λειτουργία των νηπιαγωγείων στην έναρξη του σχολικού έτους.

Ευχαριστώ τη Διευθύντρια του 1ου Νηπιαγωγείου Πυλαίας κα Γαλήνη Δερμιτζόγλου για την παραχώρηση του χώρου.