Το Ολυμπιακό σύμβολο – ευρέως γνωστό σε όλο τον κόσμο ως Ολυμπιακοί Δακτύλιοι – είναι ο οπτικός πρεσβευτής του Ολυμπισμού για δισεκατομμύρια ανθρώπους.
Διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων – Πλοήγηση
Περιεχόμενα
Γενικά
Βασισμένοι σε ένα σχέδιο που εμπνεύστηκε ο Πιέρ ντε Κουμπερτέν (Pierre de Coubertin), οι Ολυμπιακοί δακτύλιοι παραμένουν μια παγκόσμια αναπαράσταση του Ολυμπιακού Κινήματος και της δραστηριότητάς του, που απαιτεί αμοιβαία κατανόηση με πνεύμα φιλίας, αλληλεγγύης και ευ αγωνίζεσθαι.
Ορισμός
«Το Ολυμπιακό σύμβολο αποτελείται από πέντε πλεγμένους δακτυλίους με ίσες διαστάσεις, σε ένα ή σε πέντε διαφορετικά χρώματα. Στην πεντάχρωμη έκδοση τους, τα χρώματα είναι, από αριστερά προς τα δεξιά, μπλε, κίτρινο, μαύρο, πράσινο και κόκκινο. Ο μπλε, μαύρος και κόκκινος δακτύλιος βρίσκονται στο επάνω μέρος, ενώ ο κίτρινος και πράσινος δακτύλιος βρίσκονται στο κάτω μέρος σύμφωνα με το ακόλουθο σχέδιο.» (Ολυμπιακός Χάρτης, Κανόνας 8)
![Ολυμπιακοί δακτύλιοι](https://i.imgur.com/PofkfN9.png)
Έννοια
«Το Ολυμπιακό σύμβολο εκφράζει τη δραστηριότητα του Ολυμπιακού Κινήματος και αντιπροσωπεύει την ένωση των πέντε ηπείρων και τη συνάντηση αθλητών από όλο τον κόσμο στους Ολυμπιακούς Αγώνες».
Τα πέντε δαχτυλίδια αντιπροσωπεύουν τις πέντε ηπείρους του κόσμου που έχουν αντιληφθεί την έννοια του Ολυμπισμού και είναι έτοιμες να επιδείξουν το “ευ αγωνίζεστε”, ενώ τα έξι χρώματα που συνδυάζονται, αντιπροσωπεύουν όλα τα έθνη χωρίς καμία εξαίρεση. [Ελεύθερη μετάφραση]
— Pierre de Coubertin, Ιδρυτής του Ολυμπιακού Κινήματος
Ιστορία των Ολυμπιακών δακτυλίων
1913
Παρουσίαση των Ολυμπιακών Δακτυλίων
![Ολυμπιακοί δακτύλιοι 1913](https://i.imgur.com/PDf0LN2.jpg)
1920
Το επίσημο ντεμπούτο των Ολυμπιακών αγώνων των Ολυμπιακών Δακτυλίων
![Ολυμπιακοί δακτύλιοι 1920](https://i.imgur.com/0S9NmzA.jpg)
1957
Ορισμός των Ολυμπιακών Δακτυλίων
![Ολυμπιακοί δακτύλιοι 1957](https://i.imgur.com/QIfKjqd.jpg)
Επίσημη εκδοχή των Ολυμπιακών δακτυλίων
Σήμερα, υπάρχουν επτά επίσημες εκδόσεις των Ολυμπιακών δακτυλίων.
Η προτιμώμενη έκδοση είναι η έγχρωμη, με λευκό φόντο, που αποτελεί την πραγματική εκδοχή του αρχικού οράματος του Pierre de Coubertin. Ο όρος “πλήρες χρώμα” αναφέρεται στα έξι ολυμπιακά χρώματα – μπλε, κίτρινο, μαύρο, πράσινο και κόκκινο σε λευκό φόντο – που συμβολίζουν την οικουμενικότητα του Ολυμπισμού.
![Ολυμπιακοί δακτύλιοι - Επίσημη έκδοση](https://i.imgur.com/PofkfN9.png)
Η χρήση μονόχρωμων Ολυμπιακών δακτυλίων παρέχει μια εναλλακτική επιλογή σε σχέση με τους πολύχρωμους δακτυλίους. Ανάλογα με την ανάγκη, οι Ολυμπιακοί δακτύλιοι μπορούν να εμφανιστούν σε οποιοδήποτε από τα έξι επίσημα χρώματα του Ολυμπισμού όταν είναι απαραίτητο.
![Ολυμπιακοί δακτύλιοι - Επίσημη χρωματική παλέτα](https://i.imgur.com/sQtqVYF.jpg)
Επίσημη χρωματική παλέτα των Ολυμπιακών Δακτυλίων
![Official Olympic colours | BLUE Official Olympic colours | BLUE](https://i.imgur.com/zTyMz12.png)
Pantone 3005 C
HEX #0078d0
RGB 0, 120, 208
CMYK 100, 40, 0, 0
![Official Olympic colours | YELLOW Official Olympic colours | YELLOW](https://i.imgur.com/NcxwGdL.png)
Pantone 137 C
HEX #ffb114
RGB 255, 177, 20
CMYK 0, 35, 100, 0
![Official Olympic colours | BLACK Official Olympic colours | BLACK](https://i.imgur.com/bOxPQON.png)
Pantone 426 C
HEX #000000
RGB 0, 0, 0
CMYK 0, 0, 0, 100
![Official Olympic colours | GREEN Official Olympic colours | GREEN](https://i.imgur.com/AIn5UHs.png)
Pantone 355 C
HEX #00a651
RGB 0, 166, 81
CMYK 100, 0, 100, 0
![Official Olympic colours | RED Official Olympic colours | RED](https://i.imgur.com/DrVOcPV.png)
Pantone 192 C
HEX #f0282d
RGB 240, 40, 45
CMYK 0, 95, 90, 0
![Official Olympic colours | WHITE Official Olympic colours | WHITE](https://i.imgur.com/UASfRtu.png)
Pantone White
HEX #ffffff
RGB 255, 255, 255
CMYK 0, 0, 0, 0
Γραφικά μοτίβα της χρωματικής παλέτας εμπνευσμένα από τη γεωμετρία και τους αγωνιστικούς χώρους
![IOC - 2022 Olympic Brand Guidelines](https://i.imgur.com/nO7GLyi.jpg)
Η Ολυμπιακή Σημαία
![Ολυμπιακή Σημαία](https://i.imgur.com/OhZjYjE.jpg)
Η Ολυμπιακή σημαία, ένα από τα σύμβολα των Ολυμπιακών Αγώνων, είναι λευκού χρώματος και έχει στο κέντρο της τους Ολυμπιακούς δακτυλίους με τα πέντε χρώματα.
Κυμάτισε για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1920 της Αμβέρσας και από τότε αποτελεί σταθερό σύμβολο και έμβλημα του Ολυμπισμού.
Η Ολυμπιακή σημαία κατά την τελετή έναρξης των Αγώνων, εισέρχεται στο στάδιο και ανεβαίνει σε ιστό, παραμένει δε εκεί καθ’ όλη τη διάρκεια των αγώνων.
Η παρουσία της σημαίας στην τελετή τονίζει την αφιέρωση των αγώνων στην ειρήνη και την ενότητα μεταξύ των ανθρώπων που συναγωνίζονται.
Συμβολίζει το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων και την συνύπαρξη των αθλητών ανεξαρτήτως εθνικότητας, φυλής, θρησκείας και πολιτισμικών διαφορών υπενθυμίζοντας την αξία της αναγνώρισης των διαφορών μεταξύ ατόμων και της ειρηνικής συνεργασίας.