Ιούλ 13

Κάτω από (Ιστορία) από στις 10-07-2013 και με ετικέτα ,
Σχολή των Αθηνών

Αναγέννηση 15ος-16ος αιώνας

Δείτε το λογισμικό παρουσίασης της Αναγέννησης και απαντήσατε στις ακόλουθες ερωτήσεις:

1) Υπάρχουν στην Ιταλία πολλές ανεπτυγμένες εμπορικά πόλεις.  Ποιες πιστεύετε ότι θα ήταν οι μεταξύ τους σχέσεις;

2) Οι ιταλικές αυτές πόλεις χτίζουν μεγαλόπρεπους  ναούς.(Καθεδρικός ναός της Φλωρεντίας). Γιατί;

3) Οι αστοί ως μεμονωμένα άτομα ή ως συντεχνίες δίνουν χρήματα για το κτίσιμο ή τη διακόσμηση εκκλησιών.  Γιατί;

4) Οι αστικές αυτές κοινωνίες θέλουν να έρθουν σε ρήξη με το παλαιό καθεστώς και  τις καλλιτεχνικές αντιλήψεις.  Ποιο είναι το «παλαιό»; (Άγιος Θωμάς ο Ακινάτης και Άγιος Αλβέρτος-  Καθεδρικός Ναός Αμιένης)

5) Ο  Giotto  βρίσκεται στο τέλος της παλαιάς εποχής και στην αρχή μιας καινούριας.  Τι προσπαθεί να δώσει με τη ζωγραφική του; (Επιτάφιος θρήνος)

6) Ποια είναι τα θέματα της αναγεννησιακής ζωγραφικής;

7) Τι πρέπει πλέον να γνωρίζει ο καλλιτέχνης; (Βιτρούβιος Άνθρωπος του  da Vinci )

8) Ποια πιστεύετε ότι θα ήταν η κοινωνική θέση του καλλιτέχνη;

9) Η οροφή της Capella  Sistina κοσμήθηκε από τον Michelangelo με θέματα από τη Δημιουργία του κόσμου.  Το νέο ρεύμα το ακολούθησε ο Πάπας;

10) Πώς αντιμετώπισαν οι Πάπες την  ελληνορωμαϊκή αρχαιότητα;

11) Τι γίνεται στη βόρεια Ευρώπη;