ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ Π.Π.Λ. ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ ΣΤΟΝ ” ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ”

Την  Πέμπτη   14  Μαρτίου  2013, οι  μαθητές  της  Α΄ τάξης  του  σχολείου   μας, επισκέφθηκαν τις  εγκαταστάσεις  της  εφημερίδας  ” ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ   ΤΥΠΟΣ”  στο Ν. Ηράκλειο. Πριν  την  επίσκεψη  στην  εφημερίδα  προηγήθηκε  περίπατος  για  άθληση  και   αναψυχή  στο  άλσος   Βεϊκου   στο  Γαλάτσι. Ήταν  μια  ενδιαφέρουσα   επίσκεψη  που  προξένησε  ενθουσιασμό   στους  μαθητές.

Κατά  την  επίσκεψη   στην   εφημερίδα  έγινε   ενημέρωση  και  ξενάγηση   από   τον κ. Τσαμπρούνη  Γιάννη  Διευθυντή Σύνταξης  .  Η  συζήτηση   παρουσίασε  πολύ μεγάλο  ενδιαφέρον ,  καθώς  λύθηκαν  πολλές   απορίες   των  μαθητών  και  απαντήθηκαν  πολλά  ερωτήματα  σχετικά  με   τον  τρόπο  οργάνωσης  και  λειτουργίας  μιας   εφημερίδας. στη  συνέχεια οι  μαθητές   ξεναγήθηκαν  στα  διάφορα  τμήματα  σύνταξης και  παρακολούθησαν  από  κοντά  τον  τρόπο  εργασίας  των  Δημοσιογράφων,  των  γραφιστών,  των  διορθωτών  και  άλλων  ειδικοτήτων.

Μια  ευχάριστη  έκπληξη  περίμενε   τους  μαθητές  στη  έξοδο,  καθώς  η  Διεύθυνση  της  εφημερίδας ( κ. Μπενέκος Δ.,  πατέρας  της  μαθήτριας   του  σχολείου  μας  Μάνιας  Μπενέκου  της  Γ΄ τάξης) προσέφερε   σε  όλους  ένα  φύλλο  της  εφημερίδας ,  φάκελλο   με  ιστορικά  ένθετα  και  προσφερόμενα μουσικά CD  καθώς  και  κάποιο  κέρασμα.

Ήταν  μια  πολύ  επιτυχημένη  επίσκεψη  καθώς  και  δράση  του  σχολείου  μας  , που  προσέφερε  και  γνώσεις  και  εμπειρίες  στους  μαθητές  μας και  απαίτηση  όλων  ήταν  να  επαναληφθεί!!!

ΑΠΟ  ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟ  ΟΜΙΛΟ  ΤΟΥ  ΠΡ.  ΠΕΙΡ. ΓΕΛ  ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΠΛ ΑΝΒΡΥΤΩΝ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΑΝΤ1- 11-3-2013

ΕΠΙΣΚΕΨΗ  ΜΑΘΗΤΩΝ  ΤΟΥ  ΠΠΛ  ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ  ΣΤΟΥΣ  ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥΣ  ΣΤΑΘΜΟΥΣ   ΚΑΙ  ΣΤΗ  ΣΧΟΛΗ   ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ  ΤΟΥ  ΟΜΙΛΟΥ  ΑΝΤ1

Τη   Δευτέρα  11 Μαρτίου  2013  μαθητές  από  τον  Όμιλο « ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ»  και τον  Όμιλο «ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ  ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΑΣΚΗΣΗ  ΣΤΗ  ΦΥΣΗ»  του  Πρ. Πειρ.  ΓΕΛ  Αναβρύτων,  επισκέφθηκαν  τους  2  ραδιοφωνικούς   σταθμούς  του  Ομίλου ΑΝΤ1 στο  Μαρούσι. Τους  μαθητές   ξενάγησαν  οι  Διευθυντές  παραγωγής  των  Ραδιοφωνικών  σταθμών  κ. Σταμούλης  Σπύρος    και  κ. Καρακατσάνης  Α. , στα  στούντιο  των σταθμών,  εξηγώντας  τον  τρόπο  οργάνωσης  και  λειτουργίας  τους.  Οι  μαθητές  συμμετείχαν    σε  ζωντανή  εκπομπή  του  Ρυθμού FM  με  παρουσιάστρια  τη  κ. Μ. Τιμτσιλή, η  οποία   προσφώνησε  τους  μαθητές   και  το  σχολείο  μας. Επίσης,  οι  μαθητές  παρακολούθησαν   ζωντανά  ένα  Δελτίο  ειδήσεων  τη  στιγμή  της  εκφώνησής  του  και  ενημερώθηκαν  για   τον  τρόπο  σύνθεσης  και  οργάνωσης  των  δελτίων  ειδήσεων  στο  ραδιόφωνο. Επίσης, οι  Διευθυντές  παραγωγής  και  οι τεχνικοί  των   ραδιοφωνικών  σταθμών  απάντησαν  σε  ερωτήσεις  και απορίες   των  μαθητών,  ενώ   υποσχέθηκαν  υποστήριξη  στους  μαθητές  μας   για  να  ηχογραφήσουν  μερικές   εκπομπές   τους   για  το  ESRADIO στα  στούντιο   του  ΑΝΤ1.

Η   μεγάλη  έκπληξη  για  τους  μαθητές  ήταν  η  επίσκεψη  στη  ΣΧΟΛΗ  ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ  ΚΑΙ  Μ.Μ.Ε.  του  Ομίλου  ΑΝΤ1,  όπου  έγινε  ξενάγηση  και  ενημέρωση  από  τη  Διευθύντρια   της  Σχολής  κ.  Κωστούρου  Βασιλική. Αφού   ενημέρωσε   τους  μαθητές   για  τα  προγράμματα  σπουδών, τις  ειδικότητες, τους  διδάσκοντες  και  τις  μεθόδους  διδασκαλίας  που  ακολουθούνται  , απάντησ ε   σε  πολλές  ερωτήσεις  και  απορίες   των  μαθητών. Παράλληλα,  υποσχέθηκε  στους  μαθητές   ότι  μπορούν  να  επιλέξουν  κάποια  μαθήματα  σύμφωνα  με  τα  ενδιαφέροντά  τους  και να  παρακολουθήσουν  τις  διδασκαλίες.

Η  επίσκεψη  αυτή  ήταν  άλλη  μια  δράση  συνεργασίας   των  2  ανωτέρω  ΣΧΟΛΙΚΩΝ  ΟΜΙΛΩΝ,  και  προσέφερε  πολύτιμες  γνώσεις  και  εμπειρίες   στους  μαθητές  μας.

Το  ραντεβού  των  μαθητών  μας  με  τον  κόσμο  της  Δημοσιογραφίας  και  των  Μ.Μ.Ε. ανανεώθηκε   για  την  Πέμπτη  14  Μαρτίου 2013  με  την επίσκεψη  στην  εφημερίδα   «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ  ΤΥΠΟΣ»,  και  την  Τετάρτη  20  Μαρτίου 2013  με  την  επίσκεψη  στο MAD TV-RADIO.

OI   YΠΕΥΘΥΝΟΙ   ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ  ΤΩΝ  ΟΜΙΛΩΝ

ΚΟΥΡΚΟΥΛΑΚΟΣ  ΗΛΙΑΣ  ΠΕ2