Σενάρια διδασκαλίας φιλολογικών μαθημάτων με αξιοποίηση ΤΠΕ στον “Πρωτέα”

Άρχισε η ανάρτηση των σεναρίων για τη διδασκαλία των γλωσσικών μαθημάτων στη βάση δεδομένων “Πρωτέας” του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας. Για τη φιλοσοφία και τους στόχους του προγράμματος, καθώς και τους τρόπους αναζήτησης, βλ. στην αρχική σελίδα της βάσης.

Τα σενάρια με τα οποία συμμετέχω στο πρόγραμμα και έχουν αναρτηθεί στη βάση έχουν τίτλους (σε παρένθεση η διδακτική ενότητα στην οποία αναφέρονται):

Για την Α΄ Γυμνασίου

• “Τι εξημέρωσε ο Μικρός Πρίγκιπας;” (Σχολείο και σχολική ζωή)
  • “Όψεις της Ρωμιοσύνης: σχεδιάζοντας μια γιορτή για τον Γιάννη Ρίτσο” (Εικόνες της Ελλάδας στην ποίηση)
  • “Μεταξύ Έβρου και Ευρώτα” (Άνθρωπος και φυσικό περιβάλλον)
  • “Ένα διήγημα κι εγώ -Ένα διήγημα κι εμείς” (εισαγωγικό)

Για τη Β΄ Γυμνασίου

• Το ουσιώδες είναι που… παίξαμε: παιχνίδια με την ποίηση” (Ετερότητα στη λογοτεχνία) (Διαθεματικό με το μάθημα της Χημείας, σε συνεργασία με την Ε. Παλούμπα).

Περισσότερα για τη φιλοσοφία και τους στόχους του προγράμματος, σε δημοσίευμα του “Βήματος της Κυριακής” (31-8-2014).