Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας  σε συνεργασία με το Eθνικό Συμβούλιο κατά των Nαρκωτικών (ΕΣΥΝ – Παράρτημα Πάτρας) και τον Δήμο Πατρέων / Αντιδημαρχία Παιδείας και Αθλητισμού, διοργανώνει εκπαιδευτικές παρεμβάσεις σε μαθητές/τριες των σχολείων της Δ.Δ.Ε. Αχαΐας, με θέμα την «Πρόληψη της ουσιοεξάρτησης». Οι εκπαιδευτικές παρεμβάσεις έχουν διαδραστικό χαρακτήρα με τη χρήση οπτικοακουστικού υλικού, το οποίο έχει εγκριθεί με το υπ΄ αριθμ. 53/07-10-2021 Απόσπασμα Πρακτικού του Ι.Ε.Π.

Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η ενημέρωση και εκπαίδευση των εφήβων ώστε να αναπτύξουν ικανότητες αντίστασης στη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών και να υιοθετήσουν εποικοδομητικές στάσεις και συμπεριφορές στη ζωή τους. Οι μαθητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν για το ζήτημα της εξάρτησης, να μοιραστούν σκέψεις, να θέσουν ερωτήματα για τα ναρκωτικά και να αναστοχαστούν πάνω στις αιτίες της εξάρτησης και τους δικούς τους προστατευτικούς παράγοντες… (βλ. συνημμένο αρχείο)

Εκπαιδευτικές παρεμβάσεις για την Πρόληψη της ουσιοεξάρτησης – ΕΣΥΝ_signed