ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Συγγραφέας: ΣΤΟΥΠΑ ΕΙΡΗΝΗ στις 12/05/2017

Δράση με τίτλο: «Η γεωμετρία στη τέχνη – Από τα αγγεία του Διπύλου στη μοντέρνα τέχνη του 20ου αι..»

Διαθεματική προσέγγιση και συνάντηση των Μαθηματικών και της γεωμετρίας στη τέχνη».

«Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΣΤΗ ΤΕΧΝΗ»: Ένα ταξίδι από την αισθητική της Τέχνης στη λογική των Μαθηματικών.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ:

ΕΥΣΤΑΘΙΑ   ΑΓΓΕΛΗ   ΠΕ08  – ΕΙΡΗΝΗ   ΣΤΟΥΠΑ   ΠΕ03

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ:   50  μαθητές

ΤΑΞΕΙΣ:  Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Διδακτικοί στόχοι:

Οι στόχοι αυτής της διδακτικής πρότασης για την αρωγή της τέχνης στο μάθημα των μαθηματικών στο σχολείο είναι αφενός η άμεση σύνδεση δύο διαφορετικών πεδίων, αφετέρου ως προς τους μαθητές η διεύρυνση και η εμβάθυνση των γνώσεών τους, η δημιουργία ερεθισμάτων για το ενδιαφέρον τους για τη γεωμετρία και η καλλιέργεια θετικής στάσης τους προς το συγκεκριμένο μάθημα.

Στην επίτευξη αυτών των στόχων κρίνεται απαραίτητη η ταξινόμηση των κριτηρίων στη χρήση της καλλιτεχνικής δουλειάς στη διδασκαλία της γεωμετρίας.

Άλλος στόχος της διαθεματικής προσέγγισης είναι να εξασκηθούν τα παιδιά στην παρατήρηση έργων τέχνης, ώστε να ανακαλύψουν έννοιες και σχήματα γεωμετρικά, να εντοπίσουν την άμεση επίδραση της γεωμετρίας στην Τέχνη και να αναζητήσουν την έννοια και τον τρόπο εφαρμογής των γεωμετρικών στερεών στα έργα τέχνης.

Οι κοινωνικές και πολιτιστικές αξίες στη μαθηματική εκπαίδευση να καλλιεργούνται.

Να διευκολυνθεί η διδασκαλία και η μάθηση της γεωμετρίας.

Να γνωρίσουν και να κατανοήσουν οι μαθητές το τεχνοτροπικό ύφος που αναπτύχθηκε στην Ελλάδα κατά την γεωμετρική εποχή και την αρχαϊκή περίοδο, τον ανθρωποκεντρικό και αφηγηματικό χαρακτήρα της τέχνης, καθώς και την κοινωνική λειτουργία της.

Οι μαθητές να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν και να σχεδιάζουν συμμετρικά σχήματα , τον κατοπτρισμό , την μετατόπιση , την περιστροφή καθώς επίσης και να αναγνωρίζουν συμμετρίες.

Οι μαθητές να μάθουν να εργάζονται ομαδοσυνεργατικά και να αξιοποιούν τα σύγχρονα εργαλεία μάθησης

(διαδίκτυο, ΜS Powerpoint, MS Word κλπ)