3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας  και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθετεί το σύνθημα της Μαθητιάδας  ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (143571/Γ4/10-9-2014 Υ.Α.) για το τρέχον έτος 2016-2017 :
«Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».
Ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίζεται η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 και  το σχολείο μας οργανώνει εκδηλώσεις για αυτή την Ημέρα σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

8:30 πμ-9:00πμ : Συζήτηση με θέμα  «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».
Ολιγόλεπτες προβολές  συναφούς θεματολογίας και  διαδραστική  συζήτηση – αναστοχασμός.
9:00πμ-9:30πμ : Καλλιτεχνική – εικαστική  δημιουργία  με συναφή θεματολογία (δημιουργία κολάζ ,πανό, φανελών ).
9:30πμ-10:00πμ : Παρουσίαση Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών από τα χορευτικά τμήματα του σχολείου μας.*1
10:00πμ-10:15πμ : Ορισμός  Αγωνόδικων  Επιτροπών –Κριτών –Διαιτητών και τέλεση των κληρώσεων για τα ομαδικά  αγωνίσματα.*2
10:15πμ-13:00μμ : Παρουσίαση –Φωτογράφηση Αθλητών – Ομάδων .Τέλεση  των αγώνων.
13:00μμ : Λήξη δραστηριοτήτων Π.Η.Σ.Α 2016. Χαιρετισμός από την Διευθύντρια.

*1    Οι Χοροί που θα παρουσιαστούν είναι :
Καλαματιανός – Ζωναράδικος – Ικαριώτικος – Πεντοζάλι –Τσάμικος

*Τα  Ατομικά αγωνίσματα που θα λάβουν χώρα είναι:
Δρόμος ταχύτητας 50 μ  (αγοριών – κοριτσιών)     Άλμα σε μήκος (αγοριών – κοριτσιών)     Σφαιροβολία (αγοριών – κοριτσιών)

Τα  Ομαδικά αγωνίσματα που θα λάβουν χώρα είναι:
Ποδόσφαιρο – Πετοσφαίριση  (Βόλλεϋ) – Καλαθοσφαίριση (Μπάσκετ