Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Συνοπτικές εκθέσεις αποτίμησης του προγράμματος των Ομίλων

Απολογιστική Έκθεση Εκπαιδευτικού Ομίλου Θεατρικής Ομάδας

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-2024 (Οκτώβριος 2023 – Μάιος 2024), υλοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας ο Εκπαιδευτικός Όμιλος με θέμα «Θεατρικό εργαστήρι». Σκοπός του ομίλου ήταν να εκφραστούν οι μαθητές δημιουργικά, ν’ αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση, να σεβαστούν, να συνυπάρξουν και ν’ αποδεχθούν το διαφορετικό. Ν’ αναπτύξουν την ομαδικότητα και τη συνεργασία και να ζήσουν σ΄εναν κόσμο μαγικό. Ν’ εκφράσουν τα συναισθήματά τους μέσα από τη γλώσσα του σώματος, να μάθουν να είναι υπεύθυνοι, να σέβονται τους κανόνες της ομάδας και να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες. Να μελετήσουν τα έργα σπουδαίων λογοτεχνών και θεατρικών συγγραφέων, ξένων και Ελλήνων και σπουδαίων μουσικοσυνθετών. Συντονίστρια του εκπαιδευτικού ομίλου ήταν η εκπαιδευτικός Ζερζεμπόκου Καλλιόπη. Στον όμιλο συμμετείχε και η εκπαιδευτικός Άννα Χρυσοχόου. Η ομάδα του ομίλου αποτελούνταν από 13 μαθητές της Α΄, Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας. Ο τόπος διεξαγωγής των δραστηριοτήτων του ομίλου ήταν το Γυμναστήριο του σχολείου μας και οι συναντήσεις της ομάδας πραγματοποιούνταν κάθε Τρίτη στις 13:15 μ.μ. – 15:15 μ.μ. Σε αξιολογική αποτίμηση οι μαθητές ανέφεραν ότι η όλη διαδικασία τους φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα και τους βοήθησε να καλλιεργήσουν τον προφορικό τους λόγο, να ενεργοποιηθούν σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο, να διασκεδάσουν και να δεθούν περισσότερο με τους καθηγητές τους. Η θεατρική μας ομάδα θα συμμετάσχει στο Φεστιβάλ θάλασσας στις 6 Ιουνίου. Ως εκπαιδεύτριες του ομίλου θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές μας για τη συνεργασία μας.

Να είστε πάντα γεροί και δημιουργικοί!

Νέα Καλλικράτεια, 28-5-2024

Η υπεύθυνη του Εκπαιδευτικού Ομίλου

Ζερζεμπόκου Καλλιόπη

ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΟΜΙΛΩΝ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2023-24

Το Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας, για το σχολικό έτος 2023-24, συγκροτεί πέντε (5) εκπαιδευτικούς ομίλους που θα λειτουργούν μετά τη λήξη των μαθημάτων και προσκαλεί τους μαθητές να συμμετάσχουν σε όποιον/ους (έως 2) επιθυμούν. Σκοπός των ομίλων είναι να παρέχει στους μαθητές δημιουργική απασχόληση, ευκαιρία ελεύθερης έκφρασης και συμμετοχής σε δραστηριότητες ανάλογες με τα ενδιαφέροντά τους, καθώς και ψυχαγωγία. Οι όμιλοι που προσφέρονται είναι:

1. Όμιλος Ρομποτικής
  2. Όμιλος Αθλητισμού
  3. Όμιλος Θεατρικής Ομάδας
  4.  Όμιλος Επιχειρηματικότητας
  5. Όμιλος Μαθητικής Ορχήστρας

Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών απαιτείται η έγγραφη δήλωση συγκατάθεσης του γονέα/κηδεμόνα. Έντυπα έχουν μοιραστεί σε όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες.

Παρακάτω θα βρείτε τις προτάσεις συγκρότησης των Εκπαιδευτικών Ομίλων από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.

Απολογιστική Έκθεση Εκπαιδευτικού
Ομίλου Θεατρικής Ομάδας

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2022-2023 (Οκτώβριος 2022 – Μάιος 2023),
υλοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας ο Εκπαιδευτικός Όμιλος με θέμα
«Θεατρικό εργαστήρι».
Σκοπός του ομίλου ήταν να εκφραστούν οι μαθητές δημιουργικά, ν’ αποκτήσουν
διαφορετικό. Ν’ αναπτύξουν την ομαδικότητα και τη συνεργασία και να ζήσουν σ΄ έναν
πρωτοβουλίες. Να μελετήσουν τα έργα σπουδαίων λογοτεχνών και θεατρικών
συγγραφέων, ξένων και Ελλήνων και σπουδαίων μουσικοσυνθετών.
από 11 μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας. Ο τόπος διεξαγωγής των
ομάδας πραγματοποιούνταν κάθε Παρασκευή στις 13:10 μ.μ. – 15:10 μ.μ.
ενδιαφέρουσα και τους βοήθησε να καλλιεργήσουν τον προφορικό τους λόγο, να
ενεργοποιηθούν σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο, να διασκεδάσουν και να δεθούν
περισσότερο με τους καθηγητές τους.
Η θεατρική μας ομάδα θα συμμετάσχει στο Φεστιβάλ θάλασσας στις 9 Ιουνίου.
Ως εκπαιδεύτριες του ομίλου θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές μας για τη
συνεργασία μας.
Να είστε πάντα γεροί και δημιουργικοί!.

Νέα Καλλικράτεια, 19-5-2023
Η υπεύθυνη του Εκπαιδευτικού Ομίλου
Ζερζεμπόκου Καλλιόπη ΠΕΟ1
Εκπαιδευτικός που συμμετείχε στην ομάδα
Χρυσοχόου Άννα ΠΕ 11

Το Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας δημιουργεί 4 εκπαιδευτικούς ομίλους που θα λειτουργούν μετά τη λήξη των μαθημάτων και προσκαλεί τους μαθητές να συμμετάσχουν σε όποιον/ους (μέχρι 2 ) επιθυμούν. Σκοπός των ομίλων είναι να παρέχει στους μαθητές δημιουργική απασχόληση, ευκαιρία ελεύθερης έκφρασης και συμμετοχής σε δραστηριότητες ανάλογες με τα ενδιαφέροντά τους, καθώς και ψυχαγωγία. Οι όμιλοι που προσφέρονται είναι :
• Όμιλος Ρομποτικής
• Όμιλος με Θεατρικό Παιχνίδι και Δημιουργική Γραφή
• Όμιλος Θεατρικής Ομάδας
• Όμιλος Κινηματογραφικής Λέσχης

Αν ενδιαφέρεστε παρακαλούμε συμπληρώστε την Υπεύθυνη Δήλωση που θα βρείτε παρακάτω.

ypeythini-dilosi γονεα για ομίλους