Ενημέρωση

Το σχολείο μας μαζί με τα υπόλοιπα σχολεία και λοιπούς φορείς, συμμετείχε στην παρέλαση για την 25η Μαρτίου!

Ακόμα μια φορά οι μαθητές κι οι μαθήτριές μας γέμισαν τον καθέναν από εμάς ξεχωριστά, αλλά και όλη την πόλη μας με υπερηφάνια για το παρόν και ελπίδα για το μέλλον.
IMG 3d00ceb7bbfc094ba0dc537ebfd1fb63 V IMG fcaf90b7f3ef545b0f5c6635576a078e V IMG 9bd78bbd87c6fab17a3579b05f8ec8ff V

Ενημέρωση Erasmus+ Digital Citizenship from Academic Milieu

2nd Erasmus mobility in  Turkey (NAZILLI ATATURK ANADOLU LISESI)

Δεύτερη κινητικότητα Εράσμους στην Τουρκία στο σχολείο Nazilli Atatürk Anadolu Lisesi

Προετοιμασία των μαθητών που συμμετέχουν στο ERASMUS με τίτλο:Digital Citizenship from Academic Milieu#DigiC@M  και με Project no: 2023-1-SE01-KA210-SCH-00015473954739,  για τη δεύτερη κινητικότητα Erasmus στην επαρχία Αϊδινίου στην Τουρκία.

Μαθητές και καθηγητές θα παρακολουθήσουν σεμινάρια με θέμα:Digital Literacy, Digital Ethics and Digital Security από τη Δευτέρα 22/04/24 μέχρι και την Παρασκευή 26/04/24.

Οι μαθητές θα συμμετάσχουν σε ομάδες εργασίας με μαθητές άλλων χωρών και θα παρουσιάσουν τις εργασίες που τους έχουν ανατεθεί προκειμένου να εκπροσωπήσουν το σχολείο μας.

Η προετοιμασία πραγματοποιείται στο πλαίσιο των τακτικών συναντήσεων της ομάδας.

imgonline com ua blur NSlSfZEw3MiG9B

Συμμετέχουσες χώρες: Σουηδία, Τουρκία, Ιταλία, Ελλάδα

Συντονίστρια χώρα: Σουηδία

Συντονίστρια προγράμματος για την Ελλάδα: Στυλιανή Δέδε

Συντονίστρια ψηφιακού υλικού: Γεωργία Μίχα

Νόμιμος εκπρόσωπος και υπεύθυνος οικονομικών: Σπυρίδων Μαστροδήμος

Παιδαγωγική ομάδα Εράσμους: Στυλιανή Δέδε, Ευαγγελία Κωστοπούλου, Σπυρίδων Μαστροδήμος, Γεωργία Μίχα, Τζωρτζάκης Ιωάννης

Τα νέα του etwinning

Τίτλος: etwinning logo

Τα λογότυπα των Etwinning ευρωπαϊκών προγραμμάτων μας που δημιουργήθηκαν

κατόπιν ψηφοφορίας μεταξύ των διαφόρων κρατών.

National night of the classical high school
“Assembly women”
“Effective use of tech”
Etwinning “Celebrate diversity”

Etwinning “Healthier, happier together”
Etwinning Changing climate change
Etwinning “Stop, think, reflect…then act”

Ενημέρωση

Η σχολική κοινότητα του 1ου Γυμνασίου Μαρκοπούλου νιώθει υπερήφανη για την επιτυχία των 2 παραστάσεων που έδωσε η ταλαντούχα θεατρική της ομάδα. Άξιοι συντελεστές, κάθε μαθητής και μαθήτρια που προσπάθησαν και πέτυχαν ένα πραγματικά επαγγελματικό αποτέλεσμα υπό τις οδηγίες των επίσης άξιων εκπαιδευτικών τους Ζαφειρίας Φωτεινού, Μαρίας Μουσέτη και Ελένης Σχίζα. Ευχαριστούμε κάθε χορηγό που βοήθησε στην προσπάθειά μας, και ιδιαίτερα την Δημοτική Αρχή της Πόλης μας, όπως και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου για την αμέριστη συμπαράστασή τους στην προσπάθεια. Ευχαριστούμε τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής κο Μαρίνο Ανδρέα, τον Δήμαρχο κο Αλλαγιάννη Κωνσταντίνο, τους Αντιδημάρχους, τους Δημοτικούς συμβούλους και κάθε άλλο δημόσιο πρόσωπο για την παρουσία τους στην παράσταση και την ηθική αμοιβή που χάρισαν στην προσπάθεια των παιδιών με το θερμό τους χειροκρότημα. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Λαυρεωτικής και Μεσογαίας κ.κ Νικόλαο, του οποίου η Αγιοσύνη τίμησε το σχολείο μας και στην παράσταση του απογεύματος της Πέμπτης 21 Μαρτίου και στην παράσταση του πρωινού της Παρασκευής 22 Μαρτίου.

“Να ζει το Μεσολόγγι” παντοτινά στις καρδιές όλων των Ελλήνων.

Χρόνια Πολλά για την εορτή της μεγάλης εθνεγερσίας μας!

IMG 978cd52b7a395c62703d87025f4c894d V

Ενημέρωση

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 19-3-2024 πραγματοποιήθηκε αποσφράγιση των προσφορών, σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 785/12-3-2024 Προκήρυξη, για την τριήμερη εκδρομή της Β΄ τάξης στον Βόλο/Πορταρία. Προσφορές κατέθεσαν τα ταξιδιωτικά γραφεία: 1) PEFKI TRAVEL, 2) SYNTHESIS GROUP TRAVEL SERVICES 3)IQ HOLIDAYS, 4) PVS TRAVEL AGENCY 5)TRAVEL PROJECT 6) ZEPPELIN TOURS &RENT και 7)IAMOS TRAVEL. Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 4/19-3-2024 Πράξη, η διοργάνωση της εκδρομής ανατέθηκε στο ταξιδιωτικό γραφείο IQ HOLIDAYS το οποίο πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις της προκήρυξης και η τιμή ανά μαθητή ανέρχεται στο ποσό των 110 €.

Ενημέρωση

Οι μαθητές: σημαιοφόρος, παραστάτες και αυτοί που έχουν οριστεί για την κατάθεση στεφάνου να παρευρίσκονται στις 09.30 π.μ. έξω από το Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου, για την Πανηγυρική Δοξολογία που θα λάβει χώρα στις 9.45 π.μ.

• Ακολουθεί τελετή στο Μνημείο Ηρώων της πόλης και κατάθεση στεφάνου από τους μαθητές μας.
  • Η παρέλαση των Σχολείων και των Συλλόγων του Δήμου Μαρκοπούλου, θα γίνει κατά μήκος της λεωφόρου Σουνίου. Σημειώνεται ότι φέτος ως σημείο εκκίνησης της παρέλασης έχει οριστεί η συμβολή στο φανάρι της Λ. Σουνίου με την οδό Γ. Μεθενίτη (πλησίον συνεργείο «Τρεμουλιάρη»).

Η συγκέντρωση των μαθητών για τη μαθητική παρέλαση θα γίνει στις 10.30 επί του οδοστρώματος της Λεωφόρου Σουνίου ακριβώς πίσω από τα δημοτικά σχολεία (μετά το σούπερ μάρκετ «Γέγος»).