Επιστροφή σε Χάσαμε το μέτρο!!!

Συμπεράσματα

• Το μέτρο υπάρχει και εφαρμόζεται παντού γύρω μας, ειδικά στη φύση. Εάν το προσεγγίσουμε υπάρχει ελπίδα για αρμονία στη ζωή μας.
  • Συνεργασία (σχολείων, καθηγητών, μαθητών) – η ελπίδα μας για μια καλύτερη κοινωνία.
  • Το θέατρο είναι μια αξέχαστη, διασκεδαστική εμπειρία για τα παιδιά – ο παιδευτικός ρόλος του δράματος έγινε βίωμά μας.
  • Ο μαθητής μαθαίνει δημιουργώντας και δεν ξεχνά ποτέ μελετώντας και παίζοντας. Οι δυσκολότερες έννοιες μπορούν να διδαχτούν ακόμη και στα μικρότερα, αδιαμόρφωτα παιδιά στην πρώτη εφηβεία μέσα από έμμεσες βιωματικές διαδικασίες.
  • Μέτρο ο ελεύθερος άνθρωπος.
  • Το μέτρο δεν πρέπει να το χάνουμε κυρίως στη δυνατότητα του μυαλού να σκέφτεται και να επιλέγει. Τα συναισθήματα που νιώθει και οι πράξεις που κάνει ο άνθρωπος ξεκινάνε από τη δυνατότητά του να σκέφτεται. Σε τέτοιες δύσκολες εποχές οι άνθρωποι δεν πρέπει να πάψουν να αναζητούν λύσεις για όλα και αυτό θα το καταφέρουν με τη σκέψη.

(με κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να διαβάσετε ένα σύντομο άρθρο που συνοψίζει την όλη δράση και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Εικαστική Παιδεία)

Χάσαμε το Μέτρο – Διαθεματικότητα

Το τέλος!!!!!!

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.