Καλώς ήρθατε…

Στο Γυμνάσιο Κουνουπιδιανών εκπονούνται τα τελευταία χρόνια εξωδιδακτικά προγράμματα που συνδέονται άμεσα και έμμεσα με τα γνωστικά αντικείμενα γυμνασίου και λυκείου με βάση το ισχύον αναλυτικό πρόγραμμα και τις αρχές της ομαδικής εργασίας και την έννοια της διαθεματικότητας.

Ιδιαίτερη βαρύτητα δίνουμε στην έννοια της συν- εργασίας, της συνεν-νόησης  και της συλ-λογικότητας, γιατί πιστεύουμε ότι η μοναξιά, η μόνωση και η ατομικότητα είναι η πηγή όλων των δεινών.

Πρώτα είμαστε παρέα (εκπαιδευτικών) και κάθε χρόνο η ομάδα μεγαλώνει με μαθητές τόσο από το σχολείο μας, όσο τα τελευταία χρόνια και από το 6ο Γυμνάσιο και φέτος και από το πρώτο Γυμνάσιο Ελευθερίου Βενιζέλου.

Είμαστε στο εμείς κι όχι στο εγώ, κι ονειρευόμαστε έναν καλύτερο κόσμο τέχνης, νόησης, συνεργασίας και αγάπης.

Το αρχείο εμπλουτίζεται συνεχώς γιατί το υλικο είναι αστείρευτο.