Εκδρομή στο μαγευτικό Νεστόριο

Την Δευτέρα 20 Μαΐου πραγματοποιήσαμε τον τελευταίο μας περίπατο. Προορισμός το μαγευτικό Νεστόριο, που φημίζεται για το ξακουστό river party, την ομορφιά της φύσης, την καθαρότητα της ελληνικής υπαίθρου.

Εκεί  είχαμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε το τυροκομείο του κ. Παπαρίζου Βασιλείου, όπου ο απόφοιτος της Γαλακτοκομικής σχολής των Ιωαννίνων κ. Καραλώλος Κωνσταντίνος αφού μας εξήγησε όλα τα στάδια παραγωγής τυριών στη συνέχεια μας πρόσφερε ποικιλία τυροκομικών προϊόντων.
Μετά από μια μικρή στάση στο σχολικό συγκρότημα του Γυμνασίου και Λυκείου Νεστορίου φτάσαμε στον χώρο του river party, όπου πραγματοποιείται κάθε χρόνο τον Αύγουστο, προσελκύοντας χιλιάδες λάτρεις της μουσικής.
Ευχαριστούμε θερμά για ακόμη μια φορά τον Δήμο Καστοριάς για την παραχώρηση του δημοτικού λεωφορείου, καθώς και τον πρόεδρο της σχολικής επιτροπής Β/θμιας, κ. Δάγγα Παναγιώτη για την στήριξη του.