Αρχική » Erasmus+

logo erasmus 1

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της ΕΕ για τη στήριξη της εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας και του αθλητισμού στην Ευρώπη.

Για περισσότερα πατήστε ΕΔΩ

Δράσεις ERASMUS+ στις οποίες συμμετέχει το σχολείο μας

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2023-24 μέχρι το Μάρτιο του 2025 πρόκειται να υλοποιήσει ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+, ΚΑ122-SCH για μικρής διάρκειας δράσεις και κινητικότητες μαθητών κι εκπαιδευτικών, μετά την έγκριση σχεδίου μας από τον αρμόδιο φορέα Ευρωπαϊκών προγραμμάτων (ΙΚΥ). Τίτλος του προγράμματος: “A school for all, preparing active citizens” και κωδικός: 2023-1 EL01-KA122-SCH-000149184.

Περιλαμβάνει δύο κινητικότητες μαθητών σε ευρωπαϊκές πόλεις, εκ των οποίων η μία θα υλοποιηθεί το Δεκέμβριο 2023 και η άλλη κατά το σχολικό έτος 2024-25 παρέχοντας άτυπη, μη τυπική μάθηση, αναπτύσσοντας δεξιότητες για ουσιαστική συμμετοχή στη δημοκρατική κοινωνία.

Περιλαμβάνει επίσης επιμορφώσεις  εκπαιδευτικών με στόχο την ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασης και βελτίωση της ποιότητας της διδασκαλίας.

Μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα, στοχεύουμε στην αναβάθμιση του σχολείου μας σε έναν σύγχρονο ευρωπαϊκό οργανισμό χτίζοντας ένα περιβάλλον στο οποίο τα παιδιά ενθαρρύνονται, εκφράζονται και προετοιμάζονται για το μέλλον.

Επιπλέον, ευελπιστούμε ότι, μετά από το ευρωπαϊκό αυτό “άνοιγμα”, θα ακολουθήσουν και άλλες δράσεις και συνεργασίες που θα ενισχύσουν περαιτέρω την ευρωπαϊκή διάσταση του σχολείου μας.

Καλή μας αρχή και επιτυχία λοιπόν, στην υλοποίηση του προγράμματος!