Αρχείο ημέρας 3 Οκτωβρίου 2024

11η Ημέρα Πανελλήνιου Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή στις 27/9/2024 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την 11η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού η οποία ήταν εμπνευσμένη από έννοιες με φιλανθρωπικό και συναγωνιστικό χαρακτήρα όπως η “Συμμετοχή”, η “Συνεργασία”, ο “Συναγωνισμός” κ.τ.λ . Οι μαθητές/τριες μας συμμετείχαν σε εργαστήρια και δράσεις εντός και εκτός σχολείου.

Πιο συγκεκριμένα, τις πρώτες τέσσερις ώρες:

• Η Α΄ γυμνασίου συμμετείχε σε βιωματικό εργαστήριο εικαστικών και σε σκυταλοδρομία μέσω της καλαθοσφαίρισης με αναφορά στη λέξη “Συνεργασία”.

• H B΄ γυμνασίου πραγματοποίησε πεζοπορία προς τον Μπουρνώντα και στη συνέχεια συμμετείχε στο εργαστήριο εικαστικών.

• Η Γ’ γυμνασίου συμμετείχε σε mini πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης και σε φιλικά παιχνίδια πετοσφαίρισης.

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης οι μαθητές/τριες έλαβαν μέρος σε «ποδηλατικό αγώνα βραδυπορίας» με στόχο ο μαθητής/τρια με την καλύτερη “Συγκέντρωση” να αναδειχτεί ο νικητής/τρια της δράσης:

Τέλος, σχηματίστηκε ένας κύκλος όπου μαθητές/τριες από όλο το σχολείο έπαιξαν βόλεϊ με “Συντροφικότητα”

PHSA1  PHSA3

PHSA2

Οκτώβριος 2024

10/10: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Θανατικής Ποινής
Η «Παγκόσμια Ημέρα κατά της Θανατικής Ποινής» αποτελεί μία πρωτοβουλία του «Παγκόσμιου Συνασπισμού για την κατάργηση της Θανατικής Ποινής», που συνενώνει 38 μη κυβερνητικές οργανώσεις του κόσμου, ανάμεσά τους και τη «Διεθνή Αμνηστία». Εορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Οκτωβρίου.