Αρχείο ημέρας 5 Ιουνίου 2024

Διάχυση Αποτελεσμάτων της Κινητικότητας του Γυμνασίου Δροσιάς στη Γερμανία

logo erasmus 1Τη Δευτέρα, 13/05/2024, στο ΓΕΛ Δροσιάς, πραγματοποιήθηκε  διάχυση μαθησιακών αποτελεσμάτων της 1ης κινητικότητας του Γυμνασίου Δροσιάς στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Ένα σχολείο για όλους, προετοιμάζοντας ενεργούς πολίτες” και κωδικό σχεδίου 2023-1-ΕL01-ΚΑ122-SCH-000149184 που υλοποιήθηκε από 10/12/2023 έως 17/12/2023. Η δράση πραγματοποιήθηκε με στόχο την ανταλλαγή καλών πρακτικών και την ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασης στην εκπαίδευση.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας στη Γερμανία, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε διάφορα εργαστήρια και πολιτιστικές δραστηριότητες στο γερμανικό σχολείο. Είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν θέματα όπως η σύγχρονη δημοκρατική ζωή, τα ανθρώπινα δικαιώματα και η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, ενώ παράλληλα αντάλλαξαν ιδέες και εμπειρίες με τους Γερμανούς συμμαθητές τους.

Η κινητικότητα στη Γερμανία αποτέλεσε ένα σημαντικό βήμα προς την ενίσχυση των διεθνών δεσμών και την προώθηση της πολυπολιτισμικότητας στην εκπαίδευση. Κλείνοντας, ευχηθήκαμε να συνεχιστούν παρόμοιες δράσεις, καθώς ανοίγονται δίαυλοι επικοινωνίας, συνεργασίας και ανάπτυξης, αποκτώντας το σχολείο μας ευρωπαϊκή προοπτική.

IMG b8bed3990dfef67af8da799ead027e4c V