Αρχική » Δράσεις » Σεμινάριο για την πρόληψη και τον έλεγχο του Στρες

Σεμινάριο για την πρόληψη και τον έλεγχο του Στρες

Την Παρασκευστρες1ή 5 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε δίωρο σεμινάριο για τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος Β3 με θέμα: «Τεχνικές χαλάρωσης για την πρόληψη και τον έλεγχο του στρες».

Το σεμινάριο υλοποιήθηκε από την Επισκέπτρια Υγείας του Κ.Υ. Χαλκίδας κα Ειρήνη Κραββαρίτη στα πλαίσια του Προγράμματος Προαγωγής Ψυχικής Υγείας Παιδιού και Εφήβου του Υπουργείου Υγείας.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι μαθητές παρακολούθησαν τη σχετική παρουσίαση του Υπουργείου Υγείας, συζήτησαν για τις καταστάσεις που τους προκαλούν στρες, για τους τρόπους με τους οποίους εκδηλώνεται και για τους τρόπους πρόληψης και διαχείρισής του. Τέλος, εξασκήθηκαν σε βιωματικές ασκήσεις χαλάρωσης, στην τεχνική της διαφραγματικής αναπνοής και σε άλλες τεχνικές διαχείρισης του άγχους.

στρες2