Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Οι μαθητές μας στο 17ο Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ Χαλκίδας Doc Fest

Οι μαθητές μας στο 17ο Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ Χαλκίδας Doc Fest

Το 17ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκυμαντέρ Χαλκίδας επισκέφτηκαν οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου Δροσιάς την Τετάρτη 22-11-23 στο Αμφιθέατρο Μεγάρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας. Αρχικά (09:30- 10:30) τα παιδιά απόλαυσαν, αλλά και προβληματίστηκαν με ταινίες μικρού μήκους, ταινίες που δημιούργησαν μαθητές, ταινίες από το νεανικό Νορβηγικό κινηματογράφο και ταινίες από το Τσέχικο Κέντρο Πολιτισμού: “Ο Ταμυναϊκός και το γυναικείο ποδόσφαιρο”, “Τυπωθήτω”, “Daughter”, “Fundamental of Art”, “Daughter of the sun”. Στη συνέχεια (10:30-12:15), παρακολούθησαν οι μαθητές δύο ντοκιμαντέρ μεγαλύτερης διάρκειας, το πρώτο: “Δεν είναι μακέτα, είναι το νησί Σύμη”, και το δεύτερο: “Στο μυαλό του Ηράκλειτου”. Ενδιαφέρον ήταν ότι παρευρίσκονταν στην προβολή οι σκηνοθέτες των δύο αυτών ταινιών και οι μαθητές έκαναν συζήτηση στο τέλος μαζί τους, εξέφρασαν απορίες και συναισθήματα. Ιδιαίτερα η δεύτερη ταινία- ντοκιμαντέρ, που αφορούσε σε ένα χαρισματικό παιδί, τον Ηράκλειτο, άρεσε πολύ στα παιδιά και τους έδωσε τροφή για σκέψη και συζήτηση.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Σπανού Αναστασία, Τσιμπίδου Χρυσάνθη και Χατζηνικολάου Δήμητρα.

doc fest doc fest1

Νοέμβριος 2023

14/10/1863: Ο σουηδός χημικός Aλφρεντ Νόμπελ πατεντάρει την παρασκευή της νιτρογλυκερίνης.
Από την εφεύρεσή του αυτή θα κερδίσει πολλά χρήματα, ικανά για να συντηρούν μέχρι σήμερα το Ίδρυμα Νόμπελ, που απονέμει τα ομώνυμα βραβεία.