Αρχείο ημέρας 31 Οκτωβρίου 2023

11ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων

Chania Festival

Το 11ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων/ Chania Film Festival (CFF) έδωσε και φέτος τη δυνατότητα σε απομακρυσμένα σχολεία να παρακολουθήσουν δωρεάν από τον χώρο τους κάποιες επιλεγμένες ταινίες online. Το σχολείο μας κατάφερε να συμμετάσχει σε αυτή τη δράση με δύο τμήματα της Β’ Γυμνασίου, το Β1 και το Β2 που παρακολούθησαν με την εκπαιδευτικό Σπανού Αναστασία (ΠΕ07) το ντοκιμαντέρ «Λουλούδια που μαράθηκαν νωρίς», το οποίο αποτέλεσε, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που προβλήθηκε, πολύ καλή αφόρμηση για συζήτηση και εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και τον Β’ ΠΠ. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για του χρόνου!

Περίληψη του ντοκιμαντέρ:

Χαράματα 28ης Αυγούστου 1944, Χανιά, Κρήτη. Οι Γερμανοί κατακτητές κυκλώνουν το μικρό χωριό Κακόπετρος στον σημερινό Δήμο Πλατανιά. Φεύγοντας το απόγευμα, το ναζιστικό μίσος αφήνει πίσω του 23 νεκρούς, άδεια, λεηλατημένα σπίτια και τις ψυχές των επιζώντων ισοβίως σημαδεμένες. Πέντε επιζώντες θυμούνται και αφηγούνται εκείνη τη βροχερή Δευτέρα αλλά και την υπόλοιπη ζωή τους όπως χαραγμένη – από τον πόνο – συνεχίστηκε.

Περισσότερες πληροφορίες:

9ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning

e TwinningΕκτός από τις διαδικτυακές επιμορφώσεις που παρακολουθούν οι εκπαιδευτικοί μας με θέμα τα προγράμματα eTwinning  και Erasmus, τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν δια ζώσης το  9ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning και Αξιοποίησης των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας στην εκπαίδευση που διεξήχθη στη Σύρο στις 20-22 Οκτωβρίου 2023. Η Βούλα Παναγούλια, Ελένη Ντούνα και Αναστασία Σπανού παρακολούθησαν ομιλίες και συμμετείχαν σε ολιγομελή εργαστήρια για εργαλεία Τεχνητής Νοημοσύνης στη μάθηση και ένταξη των παραγόμενων έργων σε ευρωπαϊκά προγράμματα συνεργασίας και ανταλλαγής μαθητών.

Οκτώβριος 2023

7/8/1964: Η Τουρκία βομβαρδίζει θέσεις των Ελληνοκυπρίων στην Κύπρο.