Αρχείο ημέρας 16 Μαΐου 2022

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Στις 8 Μαϊου 2022 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη 7 μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας στην Κύπρο. Οι μαθητές/-τριες συμμετείχαν με την εισήγησή τους: “Κύπρος, η ανοιχτή πληγή του ελληνισμού” στο 3ο Διεθνές Εκπαιδευτικό/ Μαθητικό Συνέδριο “Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες”, με επιτυχία. Παράλληλα, ξεναγήθηκαν στην πόλη της Πάφου και στον ιστορικό χώρο με τα σπάνια και θαυμάσια ψηφιδωτά, στην Πέτρα του Ρωμιού, ένα από τα πιο λατρεμένα μέρη στα νοτιοδυτικά της Κύπρου, εκεί όπου η απέραντη ομορφιά συναντά το μύθο και την παράδοση και μαγεύει με το απέραντο γαλάζιο του ουρανού και της θάλασσας, στο Κούριο, που αποτελεί έναν από τους πιο σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους του νησιού, στη Λεμεσό, καθώς και στην πόλη της Λευκωσίας και έγινε περιδιάβαση στα σημαντικότερα μνημεία. Οι μαθητές δέχτηκαν ποικίλα γνωστικά ερεθίσματα και ικανοποιήθηκαν οι γενικότεροι παιδαγωγικοί και ψυχαγωγικοί στόχοι. Μία εμπειρία θετικότατη και ενθαρρυντική για την ανάληψη ανάλογων πρωτοβουλιών στο μέλλον.

SCHOOL FOR ALL

Στις 13/05/22, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με την Αφγανή μαθήτρια Παρβάνα Αμίρι και με τις αδερφές της. Η Παρβάνα παρουσίασε το βιβλίο του έγραψε “Ζωές σε αναστολή” όπου περιγράφονται εμπειρίες προσφύγων που ζουν στη Ριτσώνα. Συμμετείχαν το Λύκειο Δροσιάς και το 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας. Παρακολούθησαν οι μαθητές πρόσφυγες, οι μαθητές του Γ2, τμήμα στο οποίο φοιτούσαν οι αδερφές Αμίρι καθώς και η συντονίστρια της Δομής στη Ριτσώνα κ. Μιτσιάλι Δέσποινα συντονίστρια του προγράμματος School for all.

Μάιος 2022

7/8/1964: Η Τουρκία βομβαρδίζει θέσεις των Ελληνοκυπρίων στην Κύπρο.