Αρχική » Σχολική Ζωή » Γενικές Οδηγίες

Γενικές Οδηγίες

Γενικές Οδηγίες – Διευκρινήσεις – Επισημάνσεις

1) Τα μαθήματα θα διεξάγονται σύμφωνα με το Ωράριο Λειτουργίας των Δια Ζώσης μαθημάτων που θα βρείτε αναρτημένο στην Ενότητα Σχολική Ζωή. Κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 40 λεπτά (με εξαίρεση την 1η  και την 7η  που θα έχουν διάρκεια 35 λεπτά) και θα ακολουθεί διάλειμμα 15 λεπτά (με εξαίρεση το πρώτο και το τελευταίο που θα έχουν διάρκεια 10 λεπτά).

2) Θα τηρηθεί το Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μαθημάτων που ίσχυε για τα Δια Ζώσης μαθήματα, το οποίο μπορείτε να βρείτε αναρτημένο στην Ενότητα Σχολική Ζωή.

2) Έχετε λάβει (ή θα λάβετε άμεσα) με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τις διευθύνσεις των ψηφιακών τάξεων των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν.

3) Αναλυτικές εικονογραφημένες οδηγίες σύνδεσης των μαθητών / μαθητριών στην πλατφόρμα ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ εξ αποστάσεως εκπαίδευσης WeΒex από smartphone, tablet, υπολογιστή θα βρείτε εδώ.

4) Παρακαλούνται οι μαθητές / μαθήτριες να ξεκινήσουν τη διαδικασία της σύνδεσης στην πλατφόρμα WeBex 10 λεπτά τουλάχιστον πριν την προγραμματισμένη έναρξη του μαθήματος.

5) Για να δείτε την πολιτική του Υ.ΠΑΙ.Θ. για την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων μαθητών / μαθητριών για το σκοπό της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης πατήστε εδώ.

Τέλος όσον αφορά την ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως εκπαίδευση σας υπενθυμίζουμε:

1) Τα προσφερόμενα ηλεκτρονικά μαθήματα του σχολείου μας αναρτώνται στην εκπαιδευτική πλατφόρμα ηΤάξη (http://eclass.sch.gr)

2) Για την προσωποποιημένη πρόσβαση των μαθητών / μαθητριών του σχολείου μας στην εκπαιδευτική πλατφόρμα ηΤάξη  (http://eclass.sch.gr) , το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.) που παρέχει και υποστηρίζει την ηΤάξη, δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας προσωπικού λογαριασμού στους μαθητές / μαθήτριες μέσω μίας νέας ευέλικτης διαδικασίας. Στο αρχείο: ΥΠΑΙΘ-ΥΑ: 39731/20-03-2020 θα βρείτε αναλυτικές οδηγίες-βήματα για την δημιουργία προσωπικού μαθητικού λογαριασμού στο Π.Σ.Δ.. Τονίζεται ότι όσοι μαθητές / μαθήτριες έχουν δημιουργήσει ήδη λογαριασμό στο Π.Σ.Δ. το προηγούμενο σχολικό έτος, δεν χρειάζεται να κάνουν καμία ενέργεια. Σε περίπτωση που έχουν ξεχάσει τον προσωπικό κωδικό τους παρακαλούνται να ενημερώσουν το σχολείο.

Για να μεταβείτε στη σελίδα δημιουργίας προσωπικού μαθητικού λογαριασμού του Π.Σ.Δ. πατήστε εδώ.

3) Οι μαθητές / μαθήτριες οφείλουν να συνδέονται καθημερινά στην πλατφόρμα ηΤάξη για να ενημερώνονται για τυχόν νέο υλικό, ανακοινώσεις, ασκήσεις κλπ..

Για οποιαδήποτε πληροφορία – διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο τις εργάσιμες ημέρες, τηλεφωνικά 08:00 – 13:00 και μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας στη διεύθυνση: gymdrsey AT sch.gr.

Οκτώβριος 2024

14/10/1863: Ο σουηδός χημικός Aλφρεντ Νόμπελ πατεντάρει την παρασκευή της νιτρογλυκερίνης.
Από την εφεύρεσή του αυτή θα κερδίσει πολλά χρήματα, ικανά για να συντηρούν μέχρι σήμερα το Ίδρυμα Νόμπελ, που απονέμει τα ομώνυμα βραβεία.