Αρχείο ημέρας 23 Ιουνίου, 2021

Ιούνιος 2021

Συμμετοχή του σχολείου στη “Σχολική Διαμεσολάβηση”

Διαδικτυακή Εκδήλωση του Τοπικού Θεματικού Δικτύου (Τ.Θ.Δ.) Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης ‘’Για ένα συμμετοχικό και δημοκρατικό σχολείο. Η Σχολική Διαμεσολάβηση-Ένα εργαλείο Ειρηνικής Επίλυσης Συγκρούσεων στο Σχολικό χώρο’’

Στις 27 Μαΐου 2021 διοργανώθηκε από το τμήμα Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης και την Οργάνωση ‘’ΑΝΤΙΓΟΝΗ-Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για τον Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία’’ διαδικτυακή εκδήλωση-συνάντηση μαθητών και μαθητριών με θέμα τη Σχολική Διαμεσολάβηση. Το Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης συμμετείχε στην εκδήλωση ως μέλος του Τοπικού Θεματικού Δικτύου σχολείων του Τμήματος Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης ‘’Για ένα συμμετοχικό και δημοκρατικό σχολείο. Η Σχολική Διαμεσολάβηση-Ένα εργαλείο Ειρηνικής Επίλυσης Συγκρούσεων στο Σχολικό χώρο’’.

Η Ομάδα Διαμεσολάβησης του σχολείου μας εκπροσωπήθηκε από τη μαθήτρια του τμήματος Γ1 Χριστίνα Αρβανιτίδης και την εκπαιδευτικό Αγγλικής γλώσσας κυρία Δάμτση Ευθυμία. Η μαθήτρια είχε την ευκαιρία να μιλήσει με άλλους εφήβους και άλλες έφηβες για την εμπειρία της από τα διαδικτυακά μαθήματα και προγράμματα κατά τη διάρκεια της πανδημίας αλλά και για την εμπειρία της από το πρόγραμμα της Σχολικής Διαμεσολάβησης. Στη συνέχεια, παρουσίασε τη δική της συμμετοχή στο πρόγραμμα με ένα ερωτηματολόγιο με τίτλο ‘’Εσύ, τι τύπος είσαι;’’ με το οποίο διερευνάται ο χαρακτήρας μας και πώς αντιμετωπίζουμε τις κρίσεις στο σχολείο. Μετά τις παρουσιάσεις των σχολείων, τα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδια διαμεσολάβησης και απάντησαν σε ερωτηματολόγια σχεδιασμένα από την κυρία Ευαγγελία Παπαθανασίου, Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία, την κυρία Ιωάννα Ντέρη, υπεύθυνη του Τμήματος Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης και την κυρία Σοφία Κυπριανίδου, υπεύθυνη της Οργάνωσης ‘’ΑΝΤΙΓΟΝΗ- Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για τον Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία’’.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΟΥ, ΧΡΙΣΤΙΝΑ!

Το Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης είναι μέλος του Τοπικού Θεματικού Δικτύου για τη Σχολική Διαμεσολάβηση από το σχολικό έτος 2018-2019 με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κυρία Δάμτση Ευθυμία. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν και οι κυρίες Προδρόμου Χρυσούλα, εκπαιδευτικός Γαλλικής γλώσσας, και Μαντζαρίδου Άννα, Φιλόλογος, με δράσεις στις τάξεις. Επίσης, κατά το Α’ Τετράμηνο του σχολικού έτους 2019-2020 συμμετείχε και η κυρία Σπυρίδωνος Βερόνικα, εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας και μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο Ε.Α.Π, η οποία πραγματοποίησε την πρακτική της άσκηση εκείνο το διάστημα.

Ευχόμαστε τη συνέχεια λειτουργίας του Τοπικού Θεματικού Δικτύου για τη Σχολική Διαμεσολάβηση, το οποίο φέρνει κοντά τους/τις εκπαιδευτικούς και έχει ως στόχο την προώθηση ειρηνικών και φιλικών τρόπων επίλυσης των διαφορών μέσα στο σχολείο καθώς και τη δημιουργία κλίματος ασφάλειας στη σχολική κοινότητα.