Εικονική Θεολογία

Ζήτησα από το Θεό

Ζήτησα από το Θεό…
Να μου δώσει δύναμη
Κι Αυτός μου έδωσε δυσκολίες για να τις ξεπεράσω.
Του ζήτησα σοφία
Κι Αυτός μου έδωσε προβλήματα να μάθω να λύνω.
Του ζήτησα οικονομική άνεση
Κι Αυτός μου έδωσε νου και ικανότητα να εργάζομαι.
Του ζήτησα θάρρος
Κι Αυτός μου έδωσε κινδύνους να ξεπερνώ.
Του ζήτησα αγάπη
Κι Αυτός μου έδωσε προβληματικά άτομα να βοηθώ.
Του ζήτησα χάρες
Κι Αυτός μου έδωσε ευκαιρίες να εκμεταλλευτώ.
Απ’ ότι ζήτησα δεν πήρα τίποτα – τίποτε απ’ αυτά που ήθελα.
Πήρα όμως τα πάντα, αυτά που πραγματικά χρειαζόμουν.
Η προσευχή μου εισακούστηκε!!!
Θεέ μου, Σ΄ Ευχαριστώ!!!

Θεματική ενότητα 2. ΙΙ. Ο Ιησούς Χριστός στην Καινή Διαθήκη. «Διάλογος με τη Σαμαρείτισσα» και «Ο Ιησούς και ο Ζακχαίος»

samarwom2

Φύλλο εργασίας για την επεξεργασία του διαλόγου του Χριστού με τη Σαμαρείτισσα και τη συνάντησή Του με τον Ζακχαίο (ΦΜ, σελ. 45-47).

Για τον διάλογο με τη Σαμαρείτισσα, στο Φύλλο εργασίας έβαλα μόνο κάποια αποσπάσματα, διότι το αρχικό κείμενο του ΦΜ είναι αρκετά εκτενές και δυσνόητο για τους μαθητές και τις μαθήτριές μου, που δεν γνωρίζουν καλά την ελληνική γλώσσα.

Πηγή εικόνας:

Θεματική ενότητα 2. ΙΙ. Ο Ιησούς Χριστός στην Καινή Διαθήκη. Οι παραβολές

Rembrandt Harmensz van Rijn - Return of the Prodigal Son - Google Art Project.jpg

Φύλλο εργασίας για την επεξεργασία της παραβολής του σπλαχνικού Πατέρα (ΦΜ, σελ. 44-45).

Πηγή εικόνας:

Θεματική ενότητα 2. ΙΙ. Ο Ιησούς Χριστός στην Καινή Διαθήκη

Φύλλο εργασίας για την επεξεργασία των κειμένων στις σελίδες 39-44 του Φακέλου μαθήματος.

Θεματική ενότητα 2.Ι. Γνώμες των ανθρώπων για τον Ιησού Χριστό

Φύλλο εργασίας για την επεξεργασία των κειμένων στις σελίδες 34-36 του Φακέλου μαθήματος.

Λήψη αρχείου

Φύλλο εργασίας για τη διδακτική ενότητα 2.1. Δημιουργία, της Β΄ λυκείου.

Λήψη αρχείου

Το βίντεο, διάρκειας περίπου 7΄, που προτείνεται στο τελευταίο διδακτικό βήμα (5/5) στο Φύλλο Εργασίας θα το βρείτε στον σύνδεσμο AirPano 2014  ή παρακολουθήστε απευθείας:

Θρησκείες στην ΕυρώπηΦύλλο εργασίας για τους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου (νέο Πρόγραμμα Σπουδών).

Θεματική ενότητα: 2. Το ζήτημα της θρησκείας στη σύγχρονη Ευρώπη

Βασικό θέμα: II. Η Ευρώπη σήμερα: Τάσεις και στάσεις απέναντι στη θρησκεία (υποενότητες i – v).

[Σε κάποιο σημείο του μαθήματος (σημειώνεται στο φύλλο εργασίας) προβάλλεται βίντεο από τη γιορτή της Ασούρα από τους σιίτες μουσουλμάνους στην Αθήνα (2016)]

Παρουσίαση για τη δ.ε. 2.2. Λατρεία, Θρησκευτικά Α΄ Λυκείου

Θρησκευτικά Α΄ Λυκείου δ.ε. 2.2. Λατρεία from akanthopoulouRoi

Όσοι δεν είστε μέλη του slideshare-linkedIn μπορείτε να κατεβάσετε την παρουσίαση πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Α λυκ δ.ε. 2.2. ΛΑΤΡΕΙΑ

Αποτέλεσμα εικόνας για hieronymus bosch christ carrying the cross analysis

Hieronymus Bosch (?), Christ carrying the cross

Από τις επιμορφωτικές συναντήσεις των θεολόγων στο 1ο και 2ο ΠΕΚ Θεσσαλονίκης (23/11 και 5/12/2017 αντίστοιχα): το υλικό για την προσομοίωση διδασκαλίας της θ.ε. 4. «Πού είναι ο Θεός; Η οδύνη του σύγχρονου κόσμου και το αίτημα της σωτηρίας από το κακό».

Βασικά θέματα Ι, ΙΙ (Ζωγραφική), ΙΙΙ.

Το powerpoint

Γ΄ γυμνασίου θ.ε.4 1ο δίωρο Μορφές κακού from akanthopoulouRoi

Το Φύλλο εργασίας των μαθητών/μαθητριών (σε word):

Γ γσίου θ.ε. 4 – 1ο δίωρο Γέν ΠΤΩΣΗ ΦΕ4.1

Το Συνοπτικό σχέδιο διδασκαλίας όλης της θεματικής ενότητας (4 δίωρα) και το αναλυτικό Σχέδιο Διδασκαλίας του 1ου διώρου (σε word):

Γ γσίου θ.ε. 4 ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ Σχέδιο Διδασκαλίας κ 1ο Δίωρο

Το «φιδάκι» με τα πάθη και τις αρετές, όπως τα τοποθέτησαν τα παιδιά.

Το Φύλλο Εργασίας για την δ.ε. 1.5. ΑΓΙΟΤΗΤΑ της Α΄ Λυκείου (με το νέο ΠΣ).

Τα παιδιά το επεξεργάστηκαν με ευκολία κι ενδιαφέρον. Στο τέλος παίξαμε και «φιδάκι».

Ο προφήτης Ηλίας

Δίγλωσση παρουσίαση (στην ελληνική και στην αγγλική) των 3 μονοθεϊστικών θρησκειών και, πιο συγκεκριμένα, των τόπων λατρείας τους, που έγινε με βάση την παρουσίαση της εξαιρετικής συναδέλφου Δέσποινας Χανόγλου για τη θ.ε. 2.4. Γιορτή της Α΄ λυκείου, και με αφορμή την επίσκεψη του σχολείου μου στην έκθεση «Κοινοί Ιεροί Τόποι» του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης (Θεσσαλονίκη, Νοέμβριος 2017). Η παρουσίαση έγινε στους μαθητές και τις μαθήτριες του Λυκείου πριν από την επίσκεψή μας στο μουσείο εν είδει «εισαγωγής». Είναι πολύ απλή, χωρίς πολλές λεπτομέρειες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να πάρουν απλώς μια ιδέα για τους τόπους λατρείας του Ιουδαϊσμού, του Ισλάμ και του Χριστιανισμού.

Οι 3 μονοθεϊστικές θρησκείες/The 3 monotheistic religions from akanthopoulouRoi