Αρχείο ημέρας 3 Οκτωβρίου, 2019

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ  ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ 2019

EUROPEAN DAY OF LANGUAGES 2019

A PLACE-NAME TELLS US ABOUT ITS PAST AND PRESENT IN MANY LANGUAGES

This year, our school is celebrating the European Day of Languages by translating the place-name “Thessaloniki” and its areas in various European languages and not only, since some of our students come from Asian countries. And this will be the beginning of a journey to the multicultural side of our city and to the place itself in an interdisciplinary way and with the aid of a worksheet. What about the result? A board game based on Thessaloniki and its areas in some European languages the students will choose. Translate, travel and play!

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ  ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ 2019

ΕΝΑΣ  ΤΟΠΟΣ ΜΑΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

Αυτή τη χρονιά, το σχολείο μας γιορτάζει την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών μεταφράζοντας το τοπωνύμιο “Θεσσαλονίκη” και τις περιοχές της σε διάφορες Ευρωπαϊκές γλώσσες και όχι μόνο, αφού μερικοί από τους μαθητές μας προέρχονται από ασιατικές χώρες. Και αυτό θα είναι η αρχή ενός ταξιδιού στην πολυπολιτισμική πλευρά της πόλης μας και στο ίδιο τον τόπο με ένα διαθεματικό τρόπο και με τη βοήθεια ενός φύλλου εργασίας. Και σχετικά με το αποτέλεσμα; Ένα επιτραπέζιο παιχνίδι βασισμένο στη Θεσσαλονίκη και τις περιοχές της σε κάποιες Ευρωπαϊκές γλώσσες τις οποίες θα διαλέξουν οι μαθητές μας. Μεταφράστε, ταξιδέψτε και παίξτε!