IQ Τεστ νοημοσύνης

Υπάρχουν 3 Έλληνες, οι οποίοι συγκαταλέγονται μεταξύ των πιο έξυπνων ανθρώπων του κόσμου:

Βασίλης Τούλιας: δ/ντής στον τομέα πληροφορικής σε ασφαλιστική εταιρεία. Σημαιοφόρος στο σχολείο του, πληρωνόταν στο Γυμνάσιο για να αρθρογραφεί σε πσεριοδικό πληροφορικής, σε 6 μήνες μετά το Lower πήρε το Proficiency,, έχει πάρα πολλά μετάλλια από πανελλήνια πρωταθλήματα σκακιού και είναι απόφοιτος της σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Κατέχει τίτλο ΜΒΑ, με τον υψηλότερο βαθμό που έχει πετύχει ποτέ φοιτητής του ALBA και ανήκει στους λίγους που κατάφεραν να ξεπεράσουν το όριο που απαιτείται για να λάβει και επισήμως την ταμπέλα του “έξυπνου” από την ελληνική κοινότητα των ανθρώπων με ανεπτυγμένη ευφϋία.

Έλενα Αϊβαζοπούλου: Μαθηματικός και μέλος της ομάδας που εκπροσώπησε την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα SUDOKU στην Κροατία. Πέτυχε το υψηλότερο σκορ από τους ¨ελληνες, κατέλαβε την 64η θέση από τις 100 – την καλύτερη που επιτεύχθηκε ποτέ με τα εθνικά μας χρώματα. Σε ηλικία 3 ετών έκανε όλες τις πράξεις και ήξερε να διαβάζει και να γράφει. Στην Α Δημοτικού έκανε πράξεις με αρνητικούς αριθμούς και χρειάστηκε μόλις 7 ημέρες διάβασμα για να περάσει τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.

Άγγελος Λούβρος: διαθέτει IQ υψηλότερο από 131. Σπουδάζει στο ΤΕΙ Τοπογράφων Αθήνας, καθώς δεν πέρασε στο αντίστοιχο τμήμα του Πολυτεχνείου, αφού ήταν “επιλεκτικός και συμμετείχε σε όσα μαθήματα κινούσαν το ενδιαφέρον του”. Καθόταν σχεδόν πάντα στο τελευταίο θρανίο, εκτός από τα μαθήματα που τον ενδιέφεραν.

Το IQ μετριέται σε 20 λεπτά με 45 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με σχηματικές παραστάσεις, ειδικά σχεδιασμένες ώστε να φέρνουν τον εξεταζόμενο αντιμάτωπο με τη λογική ή δομική νοημοσύνη του. Το τεστ δεν προϋποθέτει μόρφωση ή τη σωστή χρήση κάποιας γλώσσας, αλλά μπορεί να συμπληρωθεί και από αυτούς που δεν ξέρουν γραφή ή ανάγνωση.

Υπάρχουν 2 διαφορετικά τεστ – ένα για ατομα πάνω από 14 ετών και ένα για άτομα 10-14 ετών, τα οποία βγάζουν στο τέλος αυτό που παλαιότερα περιέγραφαν και ως πηλίκο της διανοητικής προς την πραγματική ηλικία. Η διαδικασία είναι εμπιστευτική, μόνο ο υποψήφιος και ο εξεταστής μαθαίνουν το αποτέλεσμα και όλα τα μάλη είναι ισότιμα – δεν υπερισχύει δηλ. το 155 του 131.

Άλλα ονόματα που ανήκουν στην ομάδα των εξυπνότερων ανθρώπων στον κόσμο:

Τέρενς Τάο, Κρίστοφερ Χιράτα, Ρικ Ρόσνερ, Γκάρι Κασπάροφ,………..

Αναδημοσίευση από BHMAGAZINO.  Άρθρο της Κας Κατερίνας Καλού, Κυριακή 10/03/2013

Αθ. Γρούδος