greenstep's blog

Άφησε το οικολογικό σου αποτύπωμα…

Αρχεία για 17 Νοεμβρίου 2013

Τα βιβλία σε ρόδες έφτασαν στο σχολείο μας

Τα βιβλία σε ρόδες έφτασαν στο σχολείο μας!

Η χαρά μας είναι μεγάλη!

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ® ενθαρρύνουν τα παιδιά να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν ή να διαβάσουν τα βιβλία στο σχολείο, να αναγνωρίσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκαλούν και να τα μοιραστούν. Τους προσφέρουν την επιλογή να δανειστούν βιβλία στο σπίτι και να χαράξουν έτσι την προσωπική τους αναζήτηση, καθώς το ένα βιβλίο τους δημιουργεί το ενδιαφέρον να διαβάσουν το άλλο. Ετσι, σταδιακά αντιλαμβάνονται πως για κάθε θέμα υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις και πως ένα βιβλίο μπορεί να γίνει συνοδοιπόρος σε διαφορετικές αναγνωστικές διαδρομές.

Σ αυτό το εξαιρετικό πρόγραμμα που δημιουργήθηκε το 2011 από τη μη κερδοσκοπική πολιτιστική εταιρεία

Η ΠΥΡΝΑ, η οποία έχει και τα πνευματικά δικαιώματα, με αρχική πρόταση των εκδόσεων Καλειδοσκόπιο και με τη συνεργασία του Γραφείου Περιβαλλοντικής Aγωγής της Α΄ Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών,είμαστε ενταγμένοι από την πιλοτική του ακόμη φάση.Όπως το αγκαλιάσαμε εμείς το αγκάλιασαν και όλα τα σχολεία! Γι αυτό συνεχώς εξαπλώνεται όχι μόνο θεματικά αλλά και γεωγραφικά!

Το θέμα που επέλεξε η ΣΤ τάξη που φιλοξενεί τη βαλίτσα είναι η ΘΑΛΑΣΣΑ! Θα ταξιδέψουν παρέα με τα βιβλία. θα δανείσουν βιβλία στην Α΄τάξη και στο Τμήμα Ένταξης  και  με πολλές δραστηριότητες  θα ερευνήσουν τη θάλασσα.

Για αρχή θα σας παρουσιάσουμε τη βαλίτσα “θάλασσα” και τα βιβλία της

κλικ εδώ