greenstep's blog

Άφησε το οικολογικό σου αποτύπωμα…

Αρχεία για 17 Μαΐου 2013

Ένα πυροσβεστικό όχημα στο σχολείο!

Σήμερα ένα πυροσβεστικό όχημα ήρθε στο σχολείο μας!

Όχι δεν πιάσαμε φωτιά!  Μάθαμε πως να σβήνουμε τις φωτιές  και φυσικά πως να μην τις ανάβουμε!

Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας  μετά από πρόσκληση του 45-73 Νηπιαγωγείου με το οποίο συστεγαζόμαστε οι μικροί μας μαθητές  μαζί με τους μικρότερους ,ενημερώθηκαν για τις φωτιές και τα ολέθρια αποτελέσματα τους, άκουσαν απλές συμβουλές για την πρόληψη των πυρκαγιών, εξερεύνησαν ένα πυροσβεστικό όχημα, έριξαν νερό με τη μάνικα και μας ξεκούφαναν με τη σειρήνα που συνεχώς πατούσαν!

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για τους μικρούς μαθητές!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ  Υλικό για την εκπαίδευση παιδιών σε ζητήματα πυροπροστασίας και αντιμετώπισης πυρκαγιών και καταστροφών από το  ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΚΛΙΚ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Στο Πάρκο Τρίτση !

Στα πλαίσια εκπαιδευτικών περιβαλλοντικών τους  προγραμμάτων οι μαθητές της Γ τάξης του 95ου – 93ου Δ.Σ.Α επισκέφτηκαν το  Πάρκο  Τρίτση

Το  “Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνη Τρίτση” βρίσκεται στη θέση με το τοπωνύμιο«Πύργος Βασιλίσσης» στο δυτικό τμήμα του αστικού ιστού της Αθήνας, εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου Ίλιου. Γειτνιάζει προς τα ανατολικά με το Δήμο Αγ. Αναργύρων και προς τα βόρεια με το Δήμο Καματερού. Αποτελεί το μεγαλύτερο οργανωμένο πνεύμονα πρασίνου στον αστικό ιστό της Αθήνας, συνολικής έκτασης περίπου 1.200 στρεμμάτων (ενδεικτικά αναφέρεται ότι το Hyde park στο Λονδίνο έχει έκταση 1.420 στρέμματα ενώ ο Εθνικός Κήπος, στο κέντρο της Αθήνας, μόνο 158 στρέμματα).

Η ύπαρξη του υγρού στοιχείου σε μεγάλη έκταση του Πάρκου, τόσο με τη μορφή των έξι τεχνητών λιμνών του, όσο και του ομοίως τεχνητού καναλιού, που εξασφαλίζει τη ροή του νερού μεταξύ των λιμνών και την ανακύκλωσή του, καθώς και η πλούσια χλωρίδα και πανίδα του πάρκου, το καθιστούν έναν πραγματικά σπάνιο θησαυρό φυσικού κάλλους και μάλιστα μέσα στον οικιστικό ιστό με στοιχεία μοναδικά, τόσο για τη δυτική Αθήνα, όσο και για ολόκληρη την Αττική.

ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΤΟΥ ΠΑΡΚΟΥ