Αρχείο για 13 Οκτωβρίου, 2016

Ο Δήμος Πύργου, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης ΑΕ, τον ΣΚΑΪ και την Ανακύκλωση Συσκευών ΑΕ, διοργανώνει Γιορτή Ανακύκλωσης για τα σχολεία της πόλης του Πύργου, στην οποία συμμετέχει και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2016 στην κεντρική πλατεία του Πύργου και στοχεύει στην ευαισθητοποίηση και συμμετοχή της εκπαιδευτικής κοινότητας στην κοινή προσπάθεια για την προστασία του περιβάλλοντος.
Προσκαλούνται οι μαθητές της Α΄τάξης των Γυμνασίων της πόλης του Πύργου να συμμετάσχουν στην εν λόγω δράση, κατά τις ώρες 13:00- 14:00 και εφόσον θα έχει λήξει το διδακτικό ωράριο της τάξης τους, προκειμένου να ενημερωθούν για το θέμα της ανακύκλωσης και να λάβουν ανακυκλώσιμο υλικό.

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή ανακύκλωσης για τα σχολεία του Δήμου Πύργου

Το Μουσείο Παιδείας αποτελεί μονάδα του Εργαστηρίου του Ιστορικού Αρχείου Νεοελληνικής και Διεθνούς Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών. Λειτουργεί από το 2007 και έχει αναπτύξει πολύπλευρη δράση στον τομέα του πολιτισμού και της εκπαίδευσης.
Την τρέχουσα σχολική χρονιά υλοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα παιχνίδια των παιδιών στην αρχαιότητα”, στο οποίο θα συμμετάσχουν 45 σχολεία από την Ηλεία και την Αιτωλοακαρνανία.
Το Μουσείο στεγάζεται στο κτίριο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Πατρών, στον δεύτερο όροφο της Νότιας Πτέρυγας. Είναι επισκέψιμο καθημερινά, κατόπιν συνεννοήσεως, κατά τις ώρες 9:30- 13:00, από μαθητές όλης της Περιφέρειας και η ξενάγηση γίνεται από την μουσειολόγο κ. Ασκούνη Κωνσταντίνα, Δρ Μουσειοπαιδαγωγικής.
Για οποιαδήποτε πληροφορία, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο 2610 969609, ή στο email : museumptde@upatras.gr.

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσείο Παιδείας στην Πάτρα