Αρχείο για 7 Οκτωβρίου, 2016

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με το Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Πατρών, το Γενικό Νοσοκομείο Πύργου και το Γενικό Νοσοκομείο Αμαλιάδας, πραγματοποιούν για το τρέχον σχολικό έτος παρεμβάσεις Αγωγής Υγείας στα Λύκεια της Ηλείας, που αφορούν στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας σε θέματα εθελοντικής αιμοδοσίας.
Οι παρεμβάσεις τελούν υπό την έγκριση του ΥΠΠΕΘ (αρ. πρωτ. Φ20.1/158527/Δ2/27-9-2016), είναι προαιρετικές και δωρεάν για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, ενώ για τη συμμετοχή σε αυτές απαιτείται η γραπτή συγκατάθεση των γονέων/ κηδεμόνων των πρώτων.
Επισημαίνεται ότι, στο πλαίσιο των παρεμβάσεων, μπορεί να πραγματοποιηθεί- εφόσον το σχολείο επιθυμεί- εθελοντική αιμοδοσία από μαθητές, εκπαιδευτικούς και πολίτες της περιοχής, τηρουμένων των ηλικιακών κριτηρίων, όπως αυτά ορίζονται στο Π.Δ. 138/2005.
Για τον απαραίτητο προγραμματισμό των επισκέψεων, οι προαναφερόμενες νοσηλευτικές μονάδες θα έρχονται σε απευθείας επικοινωνία με τα σχολεία της περιοχής τους, σε περίπτωση εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθελοντική αιμοδοσία στα Λύκεια της Ηλείας