Αρχείο για 23 Μαρτίου, 2016

Οι νέες ώρες διεξαγωγής των παράλληλων εκδηλώσεων στην Αμαλιάδα, την Παρασκευή, 8 Απριλίου 2016, στο πλαίσιο του σεμιναρίου Διακαλλιτεχνικής Μουσειακής Εκπαίδευσης “Διακαλλιτεχνικοί διάλογοι με την Ελληνική αρχαιότητα”, που διοργανώνουν η ΔΔΕ Ηλείας, η Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας, ο Δήμος Ήλιδας και η ΕφΑ Ηλείας, είναι οι εξής:

Ώρα 6 μμ: Διάλεξη- εργαστήριο “Το σχολείο της χαράς και της καρδιάς”, με τη Μαίη Κοκκίδου, Δρ Μουσικοπαιδαγωγικής

Ώρα 7 μμ: Καλλιτεχική παράσταση “Χελιδόνι πέτα”, με την Ομάδα Μουσικοπαιδαγωγικών Δράσεων του Ιονίου Πανεπιστημίου “Ανέβα μήλο κατέβα ρόδι”.

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεμινάριο Διακαλλιτεχνικής Μουσειακής Εκπαίδευσης- ΝΕΕΣ ΩΡΕΣ διεξαγωγής των παράλληλων εκδηλώσεων

Το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού και Βερτίσκου στο πλαίσιο του Εθνικού Θεματικού Δικτύου που συντονίζει «Βιώσιμη Πόλη: η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία» οργανώνει την κεντρική δράση του δικτύου με τίτλο 4ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο «Πόλη για όλους», Μαθητές και εκπαιδευτικοί εκφράζουν τις προσδοκίες τους για μια Βιώσιμη Πόλη, στις 15 Απριλίου 2016 στο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης.

Από την Ηλεία συμμετέχει το 3ο Γυμνάσιο Πύργου.

ΚΠΕ Βερτίσκου-ΣΥΝΕΔΡΙΟ-Βιώσιμη Πόλη

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση Δικτύου για εκπαιδευτικούς και μαθητές με τίτλο «Πόλη για όλους!»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ηλείας, το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, την Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας και το Δήμο Ήλιδας, διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο Διακαλλιτεχνικής Μουσειακής Εκπαίδευσης για τους εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας.

Το σεμινάριο, που τελεί υπό την έγκριση του ΥΠΠΕΘ, έχει τίτλο «Διακαλλιτεχνικοί διάλογοι με την Ελληνική αρχαιότητα» και θα πραγματοποιηθεί στις 9 Απριλίου 2016, ημέρα Σάββατο, στην Αρχαία Ολυμπία, στοχεύει στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στη μουσειακή αγωγή μέσω των τεχνών της μουσικής, του χορού, του θεάτρου και των εικαστικών.

Οι αιτήσεις συμμετοχής αποστέλλονται στη Διεύθυνση ΔΕ Ηλείας, υπόψη της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, μέχρι τις 2 Απριλίου 2016.

Παράλληλες εκδηλώσεις- ανοικτές στο ευρύ κοινό- θα λάβουν χώρα την Παρασκευή, 8 Απριλίου 2016, στο “Λαζαράκειο” δημοτικό θέατρο Αμαλιάδας:

Ώρα 7 μμ: Ανοικτή διάλεξη- εργαστήριο με θέμα “Το σχολείο της χαράς και της καρδιάς”, από τη Μαίη Κοκκίδου, Δρ Μουσικοπαιδαγωγικής.

Ώρα 8 μμ: Καλλιτεχνική παράσταση “Ήλθ΄ χελιδών”, από την Ομάδα Μουσικοπαιδαγωγικών Δράσεων του Ιονίου Πανεπιστημίου “Ανέβα μήλο κατέβα ρόδι”.

Προς σχολεία-ΙΟΝΙΟ-Αίτηση

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεμινάριο Διακαλλιτεχνικής Μουσειακής Εκπαίδευσης- Παράλληλες εκδηλώσεις

Η Γραμματεία Πολιτισμού του Δήμου Βελιγραδίου και το Παιδικό Πολιτιστικό Κέντρο Βελιγραδίου διοργανώνουν τον 18ο Διεθνή Διαγωνισμό Σχεδίου και Ζωγραφικής “Joy of Europe”, ο οποίος απευθύνεται σε παιδιά και μαθητές από όλο τον κόσμο, ηλικίας 4- 18 ετών. Θα δοθούν βραβεία τόσο στους μαθητές, όσο και στους καθηγητές Καλλιτεχνικών, για τις καινοτόμες μεθοδολογικές προσεγγίσεις στην καλλιέργεια και την ανάδειξη της καλλιτεχνικής δημιουργικότητας των μαθητών.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των έργων είναι η 1η Ιουλίου 2016.

SERBIA-Joy of Europe

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 18ος Διεθνής Διαγωνισμός Σχεδίου & Ζωγραφικής “Joy of Europe”