Οι νέες ώρες διεξαγωγής των παράλληλων εκδηλώσεων στην Αμαλιάδα, την Παρασκευή, 8 Απριλίου 2016, στο πλαίσιο του σεμιναρίου Διακαλλιτεχνικής Μουσειακής Εκπαίδευσης “Διακαλλιτεχνικοί διάλογοι με την Ελληνική αρχαιότητα”, που διοργανώνουν η ΔΔΕ Ηλείας, η Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας, ο Δήμος Ήλιδας και η ΕφΑ Ηλείας, είναι οι εξής:

Ώρα 6 μμ: Διάλεξη- εργαστήριο “Το σχολείο της χαράς και της καρδιάς”, με τη Μαίη Κοκκίδου, Δρ Μουσικοπαιδαγωγικής

Ώρα 7 μμ: Καλλιτεχική παράσταση “Χελιδόνι πέτα”, με την Ομάδα Μουσικοπαιδαγωγικών Δράσεων του Ιονίου Πανεπιστημίου “Ανέβα μήλο κατέβα ρόδι”.