Αρχείο για 28 Μαΐου, 2014

Σας ενημερώνουμε ότι την επόμενη σχολική χρονιά 2014-2015 θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «ECOMOBILITY – Οικολογική Μετακίνηση 2014-15», το οποίο διοργανώνεται από την αστική εταιρία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ECOCITY.

Στοιχεία και περισσότερες πληροφορίες για τη τρέχουσα περίοδο μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα της Εκστρατείας  www.ecomobility.gr

Για τα την Εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας ΕΔΩ,

για την επιστολή της Αιγίδας ΕΔΩ.

Η δωδέκατη περίοδος της Εκστρατείας ECOMOBILITY 2014-15 ξεκίνησε και µπήκαµε στη περίοδο υποδοχής των αιτήσεων συµµετοχής από Γυµνάσια, που επιθυµούν να λάβουν µέρος στο Πρόγραµµα. Η Εκστρατεία, που ξεκίνησε τον Ιούνιο του έτους 2003 µε την συνεργασία Επιστηµονικών Ιδρυµάτων και Οργανισµών, έχει
προσανατολισµό στην περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των νέων µας και έχει εξελιχθεί σε µια σηµαντική δράση αλλαγής συνηθειών και συνθηκών µετακίνησης στις πόλεις. Η εκστρατεία περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης, «ECOMOBILITY, Οικολογική Μετακίνηση», υλοποιείται µε µεγάλη επιτυχία τα έντεκα τελευταία χρόνια, σε 25 πόλεις στην Ελλάδα. Το έργο και οι προτάσεις των µαθητών της Γ΄ τάξης των Γυµνασίων που συµµετέχουν, έχει σηµαντικό ρόλο στην ευαισθητοποίηση των πολιτών και στην επένδυση για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής στις πόλεις. Εξίσου σηµαντικός είναι ο ρόλος των ∆ιευθυντών και Καθηγητών των Γυµνασίων, που καλλιεργούν πεδίο ανάπτυξης του περιβαλλοντικού χαρακτήρα των εφήβων µας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την εταιρία Ecocity στο τηλέφωνο: 210-6196757, fax: 210-6196958 και e-mail: info@ecocity.gr.

Ιωάννα Φακιδάρη (Υπεύθυνη Προώθησης Εκστρατείας ECOMOBILITY 2014-15)

Αργυρώ Παγίδα, τηλ.: 210-6196757

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα “ECOMOBILITY – Οικολογική Μετακίνηση 2014-15” (Γυμνάσια)