Ο δε δίκαιος εκ πίστεως μου ζήσεται

Ιστότοπος για το μάθημα των Θρησκευτικών

Βιογραφικό

Η Γλυκερία Μαρίνου γεννήθηκε στην Αθήνα τον Μάρτιο του 1986.  Εισήχθη τρίτη με πανελλαδικές εξετάσεις στο Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, όπου και έλαβε υποτροφία από το Ι.Κ.Υ για αυτήν την επιτυχία της. Έδωσε εξετάσεις εισαγωγής στο Μεταπτυχιακό Τμήμα Σπουδών στον Ερμηνευτικό Τομέα, όπου και έγινε δεκτή. Η ειδίκευσή της αφορά στην Ερμηνεία της Παλαιάς Διαθήκης. Ομιλεί άπταιστα την Αγγλική Γλώσσα, την οποία και δίδαξε με επάρκεια από το 2009 έως τον Δεκέμβριο του 2016, οπότε κλήθηκε να διδάξει στη Δημόσια Εκπαίδευση. Έχει υπηρετήσει ως Αναπληρώτρια Θεολόγος Καθηγήτρια στο Γυμνάσιο με Λ.Τ. Ηράκλειας Κυκλάδων (σχολικό έτος 2015 – 2016),  στα Γυμνάσιο, Λύκειο και ΕΠΑΛ Κέας (σχολικό έτος 2016 – 2017), ενώ από τον Ιανουάριο του 2017 εργάζεται ως Θεολόγος στα Εκπαιδευτήρια Γ. Ζώη στην Αργυρούπολη . Κατά τα προηγούμενα έτη εργάστηκε ως Καθηγήτρια Αγγλικών με επάρκεια στα Απογευματινά Τμήματα Σπουδών των Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων «Ελληνική Παιδεία», καθώς επίσης έχει εργαστεί και στα Φροντιστήρια Ξένων Γλωσσών ΑΧΟΝ και Γράψα. Γνωρίζει υπολογιστές και αυτό το χρονικό διάστημα συμμετέχει για δεύτερη φορά σε επιμορφωτικά online Σεμινάρια Αξιοποίησης Web 2.0 εργαλείων στην διδασκαλία μαθημάτων για εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων με συνδυασμό ασύγχρονης και σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που διοργανώνεται από το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Κυκλάδων και το e-twinning και η διάρκειά τους ανέρχεται στις 25 εβδομάδες – 120 διδακτικές ώρες. Είναι παντρεμένη και μητέρων τριών παιδιών.