Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι ένα κίνημα βάσης που το διαχειρίζονται εθελοντές και το υποστηρίζει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Οποιοσδήποτε (σχολεία, εκπαιδευτικοί, βιβλιοθήκες, όμιλοι-κοινότητες προγραμματισμού, επιχειρήσεις, δημόσιες αρχές) μπορεί να οργανώσει μια εκδήλωση στο πλαίσιο της #CodeWeek και να την προσθέσει στον χάρτη του ιστοτόπου.

Έτσι κι εμείς είχαμε την Ιδέα! Μιας που ασχολούμασταν με το Φθινόπωρο και μας άρεσε πολύ να παρατηρούμε τις αλλαγές στα φύλλα των δέντρων, σκεφτήκαμε να δημιουργήσουμε Φθινοπωρινά Φύλλα! Και γιατί όχι, να μοιραστούμε την ιδέα μας και με άλλα Νηπιαγωγεία. Ετοιμάσαμε λοιπόν την παρακάτω πρόσκληση και τη στείλαμε σε κάποια σχολεία:

“Σχεδιάζουμε και ζωγραφίζουμε ένα φύλλο δέντρου (1 φύλλο για κάθε τμήμα που συμμετέχει). Αυτό μπορεί να γίνει με συμβατικά υλικά (χαρτί και χρώματα), ή με ηλεκτρονικά μέσα (πρόγραμμα ζωγραφικής, AutoDraw κ.λπ.). Όταν γίνει αυτό, τοποθετούμε το φύλλο στο πλέγμα και οδηγούμε το Beebot σε αυτό. Ανεβάζουμε το φύλλο που δημιουργήσαμε στο παρακάτω padlet (https://padlet.com/giannakyriakou/padlet-vrv4mlge6qiaxikw) για να αρχίσουμε να παίζουμε με τους συνεργάτες μας! We draw and paint a tree sheet (1 sheet for each participating section). This can be done with conventional materials (paper and paints), or using electronic means (painting program, AutoDraw, etc.). When this is done, we place the sheet on the grid and guide the Beebot to it. We upload the sheet we created to the following padlet (https://padlet.com/giannakyriakou/padlet-vrv4mlge6qiaxikw) to start playing with our partners!”

Προς έκπληξή μας η συμμετοχή από άλλα Νηπιαγωγεία ήταν μεγάλη!

Αποτέλεσμα:

5 ευρωπαϊκές χώρες – 21 Σχολεία – 32 φθινοπωρινά φύλλα

Τα φύλλα μαζεύτηκαν σε ένα padlet και αφού συγκεντρώθηκαν, ετοιμάστηκε το αρχείο με  προτάσεις για δραστηριότητες προγραμματισμού και όχι μόνο….

Συμμετέχοντα σχολεία:

21. Zalau, Ρουμανία

Το padlet με τα φύλλα:

PADLET

Το Συνεργατικό δέντρο που δημιουργήθηκε:

ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΕΛΙΚΟ

Το αρχείο με τα φύλλα και προτάσεις για δραστηριότητες:

Λήψη αρχείου

Τα συμμετέχοντα σχολεία εξέφρασαν ενθουσιασμό για τις δραστηριότητες που προτάθηκαν και πρότειναν και δικές τους ιδέες!