Άλντο

assadasdasdasdΓεία σας!

Είμαι ο Άλντο Τζάκο! Είμαι 16 χρονών και είμαι μαθητής της Ά τάξης στο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου. Κατάγομαι απο το Μπεράτι (Berat) της Αλβανίας και ήρθα στην Ελλάδα όταν ήμουν 1 χρονών.

‘Εχω ζήσει 1 χρόνο στην χώρα μου με σκοπό να μάθω να διαβάζω και να γράφω Αλβανικά που είχε ως αποτέλεσμα να χάσω μια σχολική χρονιά διότι επανέλαβα την πρώτη δημοτικού. Στην συνέχεια επέστρεψα  στους γονείς μου στην Ελλάδα διοτι ζούσα με τον παππού και την γιαγιά αυτόν τον χρόνο. ‘Οταν επέστρεψα δεν μου πήρε πολύ καιρό να ξαναβρώ τους παλιούς μου φίλους.

Τώρα ασχολούμαι με τον αθλητισμό και μ’αρέσει πάρα πολύ το Αγγλικό ποδόσφαιρο, αν και η αγαπημένη μου ομάδα είναι η Ρεάλ Μαδρίτης. Επίσης ασχολούμαι και με τα e-Sport και στον ελεύθερό μου χρόνο μ’αρέσει να παίζω online βιντεοπαιχνίδια σε αναγωνιστικό επίπεδο. ‘Οσο για τη μουσική, μ’αρέσει να ακούω αυτό στα ελληνικά μπορούμε να πούμε “επική ορχηστρική μουσική” (Epic Orchestral Music). Όπως για παράδειγμα οι “Two Steps From Hell”.

Τέλος, τα αγάπημενα μου μαθήματα είναι τα Φυσικά,δηλαδή η Φυσική,Βιολογία και η Χημεία. Γι’αυτόν τον λόγο θέλω στο μέλλον να ασχοληθώ με ένα επάγγελμα που να βασίζεται σε αυτά,όπως Φυσικός,Ιατρός,Φαρμακοποιός,Χημικός,Βιολόγος κ.τ.λ.