Σύνδεσμοι

Διαχείριση

Salvador Dali’s Persistence Of Memory

9 Δεκέμβριος 2013

The arts have a profound ability to enrich the lives they touch and can be an invaluable tool for teachers at all levels to enhance instruction for English Language Learners .By integrating the arts and artmaking into English language teaching and learning, students will develop and deepen their understanding of their own and others’ human experience. In combination with reading, writing, speaking and listening, the arts can open doors for high levels of analysis and also challenge students to explore themselves and their surroundings, and thus find avenues for sophisticated comprehension and communication. The arts convey what it means to be human, challenge the intellect and provide rich experiences in analysis, exploration, reflection, observation, imagination, experimentation, and communication. Here is a demonstration of how the arts teach the young people how to learn by giving them the first step: THE DESIRE TO LEARN!

the_persistence_of_memory_1931_salvador_dali (1)

SALVADOR DALI’S BRAINTEASER