Άρθρα ανά μήνα: Απρίλιος 2024
Συμμετοχή του Νηπιαγωγείου Φανών στην εκδήλωση “Φωτίζοντας τον Αυτισμό”
Την Τρίτη 02 Απριλίου 2024, Παγκόσμια Μέρα Ευαισθητοποίησης και Ενημέρωσης για τον Αυτισμό, η Επιτροπή Εκδηλώσεων και Δράσεων σε συνεργασία με την Επιτροπή Βιβλιοθήκης της Δημοτικής Κοινότητας Σορωνής διοργάνωσαν εκδήλωση με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των συμμετεχόντων σε θέματα που αφορούν τον αυτισμό. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Νεοκλασσικό κτίριο Σορωνής και περιλάμβανε ομιλίες επιστημόνων, αναφορές από προσωπικά βιώματα και έκθεση έργων από μαθητές των σχολείων όλων των βαθμίδων της περιοχής.Autism Awareness Poster
Παραθέτουμε λινκ με βίντεο από την εκδήλωση https://www.facebook.com/giorgos.katachanas/videos/311625261671703?idorvanity=1405887686339557
Οι μαθητές μας δέχθηκαν με μεγάλη χαρά την πρόσκληση των διοργανωτών να συμμετέχουν με έργα τους στην έκθεση της εκδήλωσης, δεδομένου ότι με τον τρόπο αυτό τους δόθηκε η δυνατότητα να επικοινωνήσουν σε ένα ευρύτερο κοινό, τα όσα αποκόμισαν από την ενασχόλησή τους με το φετινό εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα “Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα στο Νηπιαγωγείο”, καθώς και από το σχέδιο δράσης του σχολείου για το έτος 2023-2024 ” Ενδυνάμωση σχέσεων”.