Αυξάνεται ο αριθμός των απουσιών προς διευκόλυνση των μαθητών/τριών – αθλητών/τριών

Σημαντική συμβολή στη διευκόλυνση των μαθητών/τριών –αθλητών/τριών οι οποίοι/ες είναι μέλη των ελληνικών εθνικών ομάδων αποτελεί η αντικατάσταση της παρ. 46 του άρθρου 13 του ν. 3149/2003 (Α΄141) με το άρθρο 95 του ν. 4547/2018 (Α’ 102), σύμφωνα με το οποίο αυξάνεται το όριο απουσιών και πέραν του προβλεπόμενου ορίου των εκατόν δεκατεσσάρων (114) ωρών μπορούν να πραγματοποιήσουν μέχρι και εκατόν σαράντα (140) επιπλέον ώρες απουσίας οι οποίες δεν προσμετρούνται.

Σημαντικό επίσης είναι ότι με το συγκεκριμένο άρθρο δίνεται η δυνατότητα, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, μαθητών/τριών-αθλητών/τριών οι οποίοι/ες συμμετέχουν σε προετοιμασία και συμμετοχή σε διεθνείς αγώνες υψηλού επιπέδου, προκειμένου να καλύψουν το απαιτούμενο όριο για την υποχρεωτική τους φοίτηση, να λαμβάνουν ειδική διδακτική στήριξη με κοινή απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και του Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Τέλος για τους μαθητές/τριες-αθλητές/τριες οι οποίοι συμμετέχουν σε Πανελλήνιους και Διεθνείς Αγώνες δικαιολογούνται πέραν των εκατόν δεκατεσσάρων (114) και επιπλέον εβδομήντα (70) ώρες απουσίας.

(Αναδημοσίευση από τον ιστότοπο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., http://www.minedu.gov.gr/, 14-6-2018)

Παρατείνεται η προθεσμία για τη διάθεση θέσεων Μαθητείας στα ΕΠΑΛ και ΙΕΚ του ΥΠΠΕΘ και στις ΕΠΑΣ και ΙΕΚ Ο.Α.Ε.Δ.

Με απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Δημήτρη Μπαξεβανάκη και του Υφυπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Αθανάσιου Ηλιόπουλου παρατείνεται μέχρι και την Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018 η προθεσμία για τους φορείς Δημοσίου τομέα, που  επιθυμούν  να  προσφέρουν  θέσεις  μαθητείας στα ΕΠΑ.Λ. και ΙΕΚ και στις ΕΠΑ.Σ. και ΙΕΚ ΟΑΕΔ.

Όπως επισημαίνεται στην υπ’ αρίθμ. 65092/24-04-2018 αρχική πρόσκληση του  Υπουργείου  Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για τη διάθεση θέσεων μαθητείας απαιτείται Απόφαση  του  Δ.Σ.  του  φορέα,  η  οποία  θα  σταλεί  ηλεκτρονικά  σε   ψηφιακή   μορφή   στις   ηλεκτρονικές  διευθύνσεις  mathiteia_apofaseis@minedu.gov.gr και mathiteia@oaed.gr.

Επισυνάπτεται η αρχική πρόσκληση