Δράσεις ΕΠΑΛ Άμφισσας & 1ου ΕΚ Άμφισσας Απριλίου-Μαΐου 2018

Κατά το διάστημα Απρίλιος-Μάιος 2018 το ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και το 1ο Ε.Κ. Άμφισσας υλοποίησαν, μεταξύ άλλων εκπαιδευτικών δράσεων, τις ακόλουθες:

Ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Άμφισσας

Δυο πυρονόμοι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Άμφισσας μίλησαν στους μαθητές και στις μαθήτριες, αλλά και το προσωπικό των σχολικών μονάδων για θέματα αντιμετώπισης πυρκαγιών και τις προοπτικές των σπουδών στις Σχολές Πυροσβεστικής.  Επίσης, οι πυρονόμοι έδειξαν στους μαθητές και στις μαθήτριες του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας το εσωτερικό ενός πυροσβεστικού οχήματος απαντώντας σε όλες τις απορίες και, επίσης, συμμετείχαν σε πρακτική άσκηση χρήσης πυροσβεστήρων ξηράς σκόνης και διοξειδίου του άνθρακα από το προσωπικό του 1ου Ε.Κ. Άμφισσας.

Ενημέρωση από το Γ.Ν. Άμφισσας για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα

Ο ιατρός του Γ.Ν. Άμφισσας κ. Δημήτριος Μπουργανός πραγματοποίησε παρουσίαση – ενημέρωση των μαθητών και των μαθητριών του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας με θέμα «Σεξουαλικών μεταδιδόμενα νοσήματα». Μέσα από διαλογική συζήτηση του ιατρού και των παρευρισκόμενων αποσαφηνίσθηκαν αρκετές πτυχές του θέματος.

Ενημέρωση από το Γ.Ν. Άμφισσας για τις πρώτες βοήθειες

Ο ιατρός του Γ.Ν. Άμφισσας Αλέξανδρος Κυριακίδης και η αγροτική ιατρός του Γ.Ν. Άμφισσας Ευθυμία Καλλίστρου πραγματοποίησαν παρουσίαση – ενημέρωση των μαθητών/μαθητριών του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και του εκπαιδευτικού προσωπικού ΕΠΑ.Λ. και 1ου Ε.Κ. Άμφισσας για τις πρώτες βοήθειες. Η επίδειξη περιείχε και πρακτική εφαρμογή με ειδική κούκλα ΚΑΡΠΑ, ενώ απαντήθηκαν αρκετές ερωτήσεις των παρευρισκόμενων.

Επανάληψη αιμοδοσίας από το Γ.Ν. Άμφισσας

Στις 24 Απριλίου 2018, στα πλαίσια της ημερίδας με θέμα «Μάθηση στο χώρο εργασίας με Υγεία και Ασφάλεια», διεξήχθη στο ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας επαναληπτική αιμοδοσία με συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών/μαθητριών.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο σπίτι Π.Πανουργιά

Μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας στο σπίτι του οπλαρχηγού Π.Πανουργιά στα πλαίσια της γιορτής της Πόλης της Άμφισσας, που περιλάμβανε περιήγηση σε έκθεση με παραδοσιακές φορεσιές και κοσμήματα, όπλα και εξοπλισμό εποχής.

Εκπαιδευτική εκδρομή στα Ταμπάκικα – Χάρμαινα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ταμπάκικα και την παραδοσιακή συνοικία της Χάρμαινας. Ξεναγήθηκαν στην Πινακοθήκη Παπαλουκά και στο ατελιέ του καλλιτέχνη Γ. Σκυλογιάννη.

Κοινή δράση ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και 1ου Ε.Κ. Άμφισσας με το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας

Μαθητές και μαθήτριες του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας, μαζί με το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου, επισκέφτηκαν το σχολικό συγκρότημα ΕΠΑ.Λ.-1ου Ε.Κ.-Δ.Ι.Ε.Κ. Άμφισσας και φύτεψαν δεκάδες λουλούδια στο εξωτερικό μέρος του προαυλίου με αποτέλεσμα την αισθητική αναβάθμιση του χώρου. Υπεύθυνες για το φύτεμα των λουλουδιών ήταν οι εκπαιδευτικοί Άννα Φραγκούλη, Μαρία Κράλη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις στο ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και στο 1ο ΕΚ Άμφισσας των μαθητών και των μαθητριών των Γυμνασίων Γαλαξιδίου, Ιτέας και Λιδορικίου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γυμνασίων Γαλαξιδίου, Ιτέας και Λιδορικίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτικές επισκέψεις και παρακολούθησαν παρουσιάσεις στην αίθουσα εκδηλώσεων ΕΠΑ.Λ. σχετικά με τις σπουδές στα ΕΠΑ.Λ. και για το νέο θεσμό της Μαθητείας, ενώ στη συνέχεια περιηγήθηκαν στα εργαστήρια του 1ου Ε.Κ. Άμφισσας, όπου είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με εργαστηριακούς καθηγητές.