Διήμερο θεματικό σεμινάριο, στο πλαίσιο της δράσης Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση στις 24 και 25 Ιουνίου  2016 που συνδιοργανώνει το ΚΠΕ Άμφισσας και το ΚΠΕ Αργυρούπολης στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Άμφισσας  και εργασία πεδίου στο Παρνασσό (Δυναμική της βλάστησης, φρυγανικά οικοσυστήματα, Δελφικό τοπίο, Δάσος ελάτης του εθνικού δρυμού Παρνασσού κτλ) με…Συνέχεια ανάγνωσης Διήμερο θεματικό σεμινάριο με θέμα: «Δασική βιοποικιλότητα, ανθρώπινες επεμβάσεις και διαταραχές» (24-25 Ιουνίου 2016)

Κατά το τρέχον σχολικό έτος οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας, στα πλαίσια εργαστηριακών τους μαθημάτων στο 1ο Ε.Κ. Άμφισσας, πραγματοποίησαν διδακτικές επισκέψεις στη Βιβλιοθήκη Γιώργου Γάτου – Παράρτημα της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Άμφισσας. Κατά τις επισκέψεις του, οι μαθητές της Γ τάξης πραγματοποίησαν εργασίες τεχνικής υποστήριξης λογισμικού και υλικού με βάση το περιεχόμενο του…Συνέχεια ανάγνωσης Οι διδακτικές επισκέψεις μαθητών του τομέα Πληροφορικής στη Βιβλιοθήκη Γιώργου Γάτου

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ τ. Β΄ 1567/2-6-16 η υπ. αριθμ. Φ2/88938/Δ4 απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων που αφορά το «Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων Γενικής Παιδείας, Προσανατολισμού και Επιλογής της Α΄ Τάξης και των μαθημάτων Γενικής Παιδείας και Τεχνολογικών – Επαγγελματικών μαθημάτων των Τομέων της Β΄ Τάξης των ΕΠΑ.Λ. του Ν. 4386/2016 (Α΄ 83)».  Με…Συνέχεια ανάγνωσης Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων Γενικής Παιδείας, Προσανατολισμού και Επιλογής της Α΄ Τάξης και των μαθημάτων Γενικής Παιδείας και Τεχνολογικών – Επαγγελματικών μαθημάτων των Τομέων της Β΄ Τάξης των ΕΠΑ.Λ. του Ν. 4386/2016 (Α΄ 83)