Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, στο Στρασβούργο,  η Ευρωπαïκή Μέρα Γλωσσών γιορτάζεται  κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου. Εδώ μπορείτε να βρείτε σχετικές δραστηριότητες, δρώμενα, διασκέδαση, παιχνίδια, κουίζ, παρουσιάσεις, κλπ.

Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Οι Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς είναι ένας θεσμός που γιορτάζει την πολυμορφία της Ευρώπης. Από 26 έως 28 Σεπτεμβρίου 2014, γίνονται εκδηλώσεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους που ανοίγουν τις πόρτες τους στο κοινό. Στις εκδηλώσεις συμμετέχουν ο Αρχαιολογικός χώρος Δελφών και το Ναυτικό και Ιστορικό Μουσείο Γαλαξιδίου. Περισσότερα εδώ.

Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Φωκίδας και η Κινηματογραφική Λέσχη Ιτέας σε συνεργασία με τη Σχολική Σύμβουλο Φιλολόγων Φωκίδας απευθυνόμενοι στους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές αλλά και το γενικό κοινό, που ενδιαφέρεται για τη σχέση της φιλοσοφίας με τον κινηματογράφο σας προσκαλούν να παρακολουθήσετε τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Στέλιο Βιρβιδάκη να συζητά πάνω στο ερώτημα: “Γιατί…Συνέχεια ανάγνωσης Πρόσκληση σε συζήτηση για την ηθική με την προβολή κινηματογραφικών αποσπασμάτων