Συνέντευξη του τμήματος Α1 με τον γυμναστή, φυσικοθεραπευτή και υποψήφιο διδάκτορα Τ.Ε.Φ.Α.Α. Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Κων/νο Ζεμαδάνη

Το τμήμα Α1 της Α΄ Τάξης του σχολείου μας , στο πλαίσιο πραγματοποίησης της Ερευνητικής Εργασίας τους (Project) για το Α΄ Τετράμηνο με θέμα «Αθλήματα και Τραυματισμοί» και με υπεύθυνους καθηγητές τους κα. Σκαρίμπα Έφη και κ. Ρέτσα Χρήστο, πραγματοποίησαν συνέντευξη από τον κ. Κωνσταντίνο Ζεμαδάνη.
Ο κ. Ζεμαδάνης είναι γυμναστής, φυσικοθεραπευτής, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην φυσικοθεραπεία και υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Τ.Ε.Φ.Α.Α.) του Πανεπιστημίου Αθηνών. Εργάζεται ως εκπαιδευτικός Α΄ Βάθμιας Εκπαίδευσης κλ. ΠΕ 11 Γυμναστών, ενώ στο παρελθόν έχει εργαστεί τόσο ως φυσικοθεραπευτής σε τμήματα αποκατάστασης νοσοκομείων, όσο και ως γυμναστής.
Εκτός των επιστημονικών του αυτών ιδιοτήτων, την συνέντευξη την παραχώρησε και με την ιδιότητά του ως αθλητής. Συγκεκριμένα, έχει υπάρξει αθλητής αποστάσεων μαραθωνίου, ενώ τα τελευταία χρόνια είναι ενεργός αθλητής του τριάθλου με συμμετοχές τόσο σε εθνικούς, όσο και σε διεθνείς αγώνες όπως τον αγώνα Ιrοnman στην Γαλλία και την Σλοβενία.
Όλοι οι μαθητές του τμήματος Α1, καθώς και οι υπεύθυνοι καθηγητές του Σκαρίμπα Έφη και Ρέτσας Χρήστος, τον ευχαριστούμε θερμά για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας.

Ένα απόσπασμα της 80 λεπτών συνέντευξης αυτής μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ.