Υπηρεσία ΠΣΔ: Σύγχρονη Τηλεκπαίδευση και Τηλεδιάσκεψη

Η υπηρεσία υλοποιεί μια διαδικασία ανταλλαγής μάθησης που πραγματοποιείται σε κοινό χρόνο αλλά σε διαφορετικό επιτρέποντας έτσι τη δημιουργία εικονικών τάξεων μάθησης.

Υποστηρίζει την αμφίδρομη επικοινωνία των χρηστών σε πραγματικό χρόνο με ανταλλαγή εικόνας (video) και ήχου, ενώ επιτρέπει τον διαμοιρασμό εκπαιδευτικού υλικού και εκπαιδευτικών εφαρμογών μεταξύ των συμμετεχόντων. Πρόκειται για ένα σύγχρονο εργαλείο που διευκολύνει τους εκπαιδευτικούς στην επικοινωνία και τη συνεργασία τους με συναδέλφους τους στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.

Η υπηρεσία παρέχεται με προσωποποιημένη πρόσβαση σε διοικητικές μονάδες, σχολεία και εκπαιδευτικούς.

Το ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας έχει ενεργοποιήσει την πρόσβαση του στην υπηρεσία αυτή.

Περισσότερες πληροφορίες για την υπηρεσία

Βραβείο Αειφόρου Σχολείου

Το Βραβείο Αειφόρου Σχολείου είναι ένας διαγωνισμός μεταξύ σχολείων για το συνολικό «πρασίνισμα» του σχολείου, ή, καλύτερα, για τον προσανατολισμό όλης της σχολικής κοινότητας προς την αειφορία. Το πρόγραμμα υποστηρίζεται από Υπουργεία και Πανεπιστήμια.